"Tato konference vejde do soudobých dějin Iráku," zaznělo při zahájení setkání bývalých disidentů Saddámova režimu, intelektuálů a několika českých představitelů z úst předsedy Česko-iráckého hnutí Faisala Ismaila. "Z Prahy vzešlo Jaro, které skoncovalo s totalitou," připomenul jeden z Iráčanů, aby přirovnal tehdejší situaci v ČR k nynějšímu okupovanému Iráku. "O této konferenci se hovořilo jako o kontroverzní, ale neznám důvod," podotkl bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan.
Vůbec první schůzka disidentů Saddámova režimu od roku 2003, která se měla původně konat na půdě Poslanecké sněmovny, si dala za cíl analyzovat poměry v Iráku, průběh a dopad americké invaze i možná východiska z krize. "Iráčané prožívají největší tragédii v dějinách lidstva. Podle amerického plánu mělo dojít k naprostému odzbrojení iráckých sil do roku 2004, aniž by se mluvilo o nějakém programu sbližování kultur. Píše se rok 2006 a mezietnické násilí panuje ve všech iráckých provinciích," zhodnotil situaci Jaroslav Bureš z Ústavu mezinárodních vztahů.
USA nešlo zastavit
"George Bush mi krátce před invazí do Iráku vysvětloval, že mu Saddám připomíná Hitlera a OSN Ligu národů," zavzpomínal Kavan, který tehdy předsedal Valnému shromáždění OSN. "Snažil jsem se mu vysvětlit, jaký je v tom rozdíl. Ale marně," dodal. Podle Kavana Spojené státy účelově upravily argumenty, které poté dramaticky prezentovaly v sídle OSN. Organizace Spojených národů nemohla "již rozjetou loď bez kormidla a brzd zastavit", konstatoval a zdůraznil, že OSN invazi nikdy nelegitimizovala.
S ostatními účastníky konference se Kavan shodl na tom, že nelze ospravedlňovat násilnou změnu režimu předchozím porušováním lidských práv za Saddáma. Taková teze je podle něj v rozporu s OSN. "Podobné války by vedly k právní džungli, kde vítězí právo nejsilnějšího," varoval.
Okupační vláda není legitimní, shodli se iráčtí představitelé
Účastníci konference se jednohlasně usnesli na nutnosti vytvoření nové irácké vlády, která "nebude postavena na klamech a sektářství". Americká dominance se musí stáhnout a nechat Irák, aby byl sám strůjcem svých rozhodnutí, apelovali iráčtí představitelé. Iráčané nepovažují podle hostů okupační vládu za legitimní. Jeden ze členů konference, profesor Londýnské univerzity Haitham Alnahi (obdržel trest smrti v nepřítomnosti za vlády Saddáma Husajna), uvedl, že celý politický proces v Iráku vedený Američany postrádal legitimitu. "Okupační síly nechaly vytvořit vládní radu, která ale nemá stálého předsedu. Dočasný parlament jmenovaný Bremerem měl zorganizovat demokratické volby - ty ale proběhly bez zahraničních pozorovatelů a volební účast nedosáhla potřebného procenta. Výsledky byly známy až čtyři měsíce po volbách...," popisoval nedostatky Alnahi.
"USA a VB nekontrolovaně čerpají naše nerostné bohatství"
Iráčtí představitelé obvinili amerického prezidenta George Bushe, že "úmyslně ničí Irák a chce jej zahnat do občanské války". "Buď je bushova politika chybná úmyslně, nebo o Iráku nic neví," prohlásil Mahdi Alssaid, ekonom a žurnalista. Všichni účastníci konference také upozornili na to, že okupační vláda "zavírá oči před odčerpáváním nerostného bohatství, které putuje do USA a Velké Británie".
Zásah OSN a přičinění Evropské unie. Tak by měly vypadat další nutné kroky vedoucí k vyřešení krize v Iráku. Na rozdíl od USA nenesou evropské země podle Arabů zodpovědnost za hrůzné dopady invaze. Naopak se iráčtí představitelé shodli, že by se na vzniku nového Iráku podílet evropská diplomacie. Na konferenci padl i jiný návrh, a sice převést zodpovědnost při mírovém formování irácké občanské společnosti na významné mezinárodní osobnosti, které by nesledovaly své vlastní zájmy. V této souvislosti bylo zmíněno i jméno bývalého prezidenta ČR Václava Havla. Ekonom Alssaid uvedl, že by Evropa mohla Iráku pomoci při budování infrastruktury. Připomněl, že Irák s evropskými zeměmi vždy dříve spolupracoval. "V padesátých letech jezdily v ulicích Bagdádu škodovky", dodal.
Zaorálek: Tato konference patří na půdu parlamentu
Pokud současná situace bude v Iráku probíhat i nadále, povede jedině k explozi na celém Středním východě, usnesli se hosté konference. Dvoudenní setkání nazvané Pražská výzva pro Irák, které bude zakončeno v neděli odpoledne na Novotného lávce v centru Prahy, mělo původně probíhat na půdě dolní komory. Proti tomu se však postavila značná část hlavně pravicových politických činitelů. Někdejší šéf sněmovny Lubomír Zaorálek nicméně na konferenci slíbil, že se pokusí, aby se příště podobná akce v Poslanecké sněmovně konala. "Jsem přesvědčen, že tato konference patří na půdu parlamentu!"
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist