U sedmi zaměstnanců londýnského hotelového baru, kde si dával pití bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko před svou smrtí na otravu poloniem 210, byly objeveny stopy po radiaci. Oznámila to veřejná zdravotnická agentura.
"Předběžné výsledky testů u sedmi osob zaměstnaných v hotelovém baru ukázaly, že dotyční byli vystaveni nízké míře radiace poloniem 210," stojí v prohlášení.
"V krátké době to nepředstavuje žádné zdravotní riziko, z dlouhodobého hlediska je riziko velmi nízké."
Litviněnko byl odpoledne pohřben
Bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který zemřel 23. listopadu na otravu radioaktivním poloniem, byl dnes pohřben v Londýně. Soukromého obřadu na hřbitově Highgate se zúčastnila jen jeho rodina a nejbližší přátelé. Bezpečnost u vchodu na hřbitov, k němuž se sjely desítky vozidel, zajišťovaly posílené policejní jednotky.
Vlastnímu pohřbu předcházela bohoslužba v mešitě v londýnském Regent Parku, jíž byla kromě rodinných příslušníků přítomna asi stovka přátel zesnulého agenta. Modlitbu pronesl imám v arabštině jen s několika anglickými slovy. Litviněnkův otec při této příležitosti znovu zopakoval, že jeho syn se stal obětí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Krátce před smrtí konvertoval Litviněnko k islámu
"To Putin zabil mého syna," řekl Valter Litviněnko, který nedávno prohlásil, že jeho syn konvertoval před svou smrtí k islámu. I sám Litviněnko obvinil ze svého skonu ruského prezidenta, jehož byl velkým kritikem. Moskva jakýkoli podíl na zřejmé vraždě odmítá.
Bývalý sovětský disident žijící ve Velké Británii Vladimir Bukovski poukázal na to, že britský občan byl krutě zavražděn na britském území agentem cizí mocnosti. "Premiér Tony Blair místo toho, aby jednal, řekl, že prioritou je zachovat dobré vztahy s Ruskem. Jeho prioritou by mělo být chránit svrchovanost své země," řekl Bukovski. Litviněnko získal v roce 2003 v Británii azyl a nedávno také občanství.
Mezi shromážděnými v mešitě byl podle agentury AFP i vyslanec čečenských separatistů v Británii a Litviněnkův přítel Achmed Zakajev se svým synem Šamirem a dalšími příslušníky čečenské diaspory. Podle Bukovského si Litviněnko přál být pohřben v Čečensku.
Klíčový svědek měl být v kómatu
Podle informací agentury Interfax, která se odvolává na nemocniční zdroje, je jeden z klíčových svědků v kauze Litviněnko, Dmitrij Kovtun, po otravě radioaktivní látkou v kómatu.
Podnikatel Kovtun se spolu s dalšími dvěma Rusy zúčastnil 1. listopadu schůzky s Litviněnkem v londýnském hotelu Millenium. Litviněnko zemřel na otravu radioaktivním poloniem 210.
Kovtunův právník Andrej Romashov však zprávy agentury Interfax chvíli po jejich zveřejnění důrazně popřel. "Můj klient je ve stejném stavu, jako když byl ve čtvrtek dotazován ruskými a britskými reportéry, tedy zcela zdráv," řekl Romashov agentuře Reuters.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist