Britským specialistům, kteří přiletěli do Moskvy pátrat po stopách spojených s otravou bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, se možná nepodaří vyzpovídat jednoho z nejzajímavějších svědků. Podnikatel a bývalý důstojník státní bezpečnostní služby FSB Andrej Lugovoj, s nímž se Litviněnko sešel těsně před smrtí, je spolu s celou rodinou v nemocnici. Přitom ještě o víkendu si Lugovoj na problémy se zdravím nestěžoval.


Lugovoj se spolu s dalšími dvěma muži potkal s Litviněnkem 1. listopadu v londýnském baru. Už dříve uvedl, že se s mrtvým agentem znal od roku 1996 a několikrát se s ním v Londýně sešel kvůli podnikání. Ruská média informovala, že kromě Lugového chtějí britští specialisté zpovídat i Dmitrije Kovtuna a Vjačeslava Sokolenka, bývalé agenty FSB, kteří se schůzky v Londýně také zúčastnili. Právě po tomto setkání se zhoršilo Litviněnko zdraví; vyšetřovatelé se domnívají, že právě zde mohl být bývalý agent otráven radioaktivním poloniem 210.


Policisté ze Scotland Yardu mají nejvíce otázek k Lugovému, napsal deník Kommersant. Bude je zajímat, proč a odkud se na palubě letadla, kterým Lugovoj cestoval z Moskvy do Londýna, a v londýnském hotelovém pokoji, kde bydlel, našly stopy radioaktivity. Vyšetřování ale může přerušit náhlá hospitalizace podnikatele.


Lugového advokát Andrej Romašov totiž informoval média, že jeho klient spolu s manželkou a třemi dětmi jsou od neděle v nemocnici na pozorování s podezřením na otravu poloniem 210. Jde přitom o druhé vyšetření, které Lugového rodina podstupuje - už minulý týden je lékaři propustili s tím, že jsou zdrávi. Lugovoj se mezitím nechal slyšet, že je připraven odpovědět na jakékoliv dotazy vyšetřovatelů.


Nejasný případ přiletěli do Moskvy objasňovat čtyři britští vyšetřovatelé. Některým ruským politikům se ale přítomnost Britů v Moskvě nelíbí. Vidí v tom nepřímé obvinění Ruska, že má na Litviněnkově smrti podíl. Spekulace, že Litviněnka otrávil někdo z Ruska, se objevily hned na začátku případu. Bývalý agent obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že dal k jeho zabití příkaz. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už se nechal slyšet, že případ Litviněnko poznamenal vztahy mezi Ruskem a Velkou Británií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist