Napsala to agentura AFP s odvoláním na britský list Daily Mirror, jehož tvrzení ale protiřečí s předchozími prohlášeními lékařů. Ital byl v přímém kontaktu s bývalým ruským špionem Alexandrem Litviněnkem, který zemřel 23. listopadu v Londýně po otravě vysoce radioaktivním poloniem.


První příznaky se u Litviněnka projevili 1. listopadu právě po setkání se Scaramellou v japonské restauraci. U italského experta byla kontaminace poloniem 210 zjištěna v pátek, kdy byl hospitalizován v londýnské univerzitní nemocnici.


Jeho zdravotní stav lékaři ale neoznačili za tak vážný, jako byl stav Litviněnka. Hladina záření, kterému byl vystaven, byla prý mnohem nižší než u zemřelého. Ital podle pátečních zpráv dostával léky, ale nebyl na jednotce intenzivní péče.


"Lékaři odhadují, že (Scaramellovy) šance na přežití jsou prakticky nulové. Domnívají se, že bude stále víc a víc nemocný a že umře," citoval deník nejmenovaný policejní zdroj. "Tvrdí, že by byl zázrak, pokud by žil nějakou delší dobu," dodal tento zdroj.


Podle listu The Sun je Ital, který vystupoval jako bezpečnostní expert a mezinárodní konzultant, "vážně nemocný". Deník Daily Mail napsal, že jeho život je v nebezpečí.


Britská Agentura pro ochranu veřejného zdraví (HPA) v pátek také uvedla, že poloniem 210 byla kontaminována dospělá žena z Litviněnkovy rodiny, která byla s nemocným v těsném kontaktu. Stopy polonia byly nalezeny v moči, ale nejsou dostatečné velké, aby znamenaly nebezpečí. U dalších osob Litviněnkovy rodiny analýzy nic znepokojivého neukázaly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist