Ruský provládní tisk přišel s další verzí okolností smrti bývalého agenta ruských tajných služeb Alexandra Litviněnka - nelegální obchod s jadernými materiály. Radioaktivní polonium 210, které asi způsobilo agentovu smrt, bylo podle deníku Izvestija už 1. listopadu ráno v londýnské kanceláři někdejšího oligarchy Borise Berezovského. Možná jej tam při své návštěvě přinesl sám Litviněnko.
List zveřejnil celkem čtyři verze kauzy. Většinou ukazuje jako na "muže v pozadí" na Berezovského, na kterého je v Moskvě už delší dobu vydán zatykač pro přípravu ozbrojeného státního převratu.
Litviněnko jako Berezovského kurýr
Někdejší ruský mediální magnát Berezovskij, kritik prezidenta Vladimira Putina a nyní politický uprchlík, je hlavním cílem prokremelské propagandy od chvíle, kdy Litviněnko zemřel. "Scotland Yard má nové otázky k Borisu Berezovskému," napsaly Izvestija. Britští vyšetřovatelé prý chtějí vědět, co Litviněnko dělal u Berezovského krátce před svým odchodem na schůzku s italským bezpečnostním expertem Mariem Scaramellou 1. listopadu. Právě toho dne údajně Litviněnko onemocněl.
Italovi se prý Litviněnko nedávno svěřil, že byl účastníkem prodeje jaderného materiálu do zahraničí, a to ještě v době, kdy pracoval pro ruskou tajnou službu FSB. Izvestija předpokládají, že Berezovskij postupně převzal nad Litviněnkovými obchody kontrolu a Litviněnko pak byl jen kurýrem při magnátových nebezpečných obchodech.
K sestrojení funkční jaderné bomby nechybělo mnoho
Druhou nejpravděpodobnější verzí je podle Izvestijí výroba "špinavé" a přenosné jaderné bomby pro čečenské teroristy, o jejíž existenci před půl rokem údajně šéfa FSB Nikolaje Patruševa informoval právě Berezovskij. K její plné funkčnosti prý v té době chybělo "jen pár detailů". Nyní se podle listu může ukázat, že Berezovskij, který údajně kdysi spolupracoval s teroristou Šamilem Basajevem, neblufoval a chybějícím detailem bylo polonium 210. Litviněnko prý mohl čečenskému podzemí materiál prodat, nebo dokonce na výrobu bomby dohlížel a "nakazil" se při tomto procesu.
Objevil se Litviněnko v Moskvě?
Podle další verze Izvestijí byl Litviněnko v poslední době informován o všech Berezovského aktivitách, a proto by o jeho výpověď měla velký zájem ruská generální prokuratura. Izvestija tvrdí, že Litviněnkovi v návratu do Ruska nic nebránilo. "Celou dobu byl svému bossovi věrný. Ale časy se mění," napsal deník. Berezovského postavení se podle listu v poslední době velmi změnilo, delegace z ruské prokuratury podepsala v Londýně memorandum o spolupráci s britskými úřady. A v takové situaci si prý Berezovskij v jedněch ruských novinách přečetl, že Litviněnko tajně přijel do Moskvy a vypovídá o vraždě novinářky Anny Politkovské. Ruská prokuratura to popřela. Podle Izvestijí ale není možné vyloučit, že Litviněnko v Moskvě skutečně byl. "Jestli by se hlavní svědek bouřlivé Berezovského činnosti rozhodl vypovídat, pro oligarchu by to byla katastrofa," zdůraznil deník. Po ranní návštěvě u Berezovského byl navíc Litviněnko v kancelářích firmy zabývající se ochranou osob. "Možná byl ranní rozhovor s Berezovským velmi složitý, možná se po něm Litviněnko ve strachu o život rozhodl najmout si ochranku. Ale už neuspěl," navrhly Izvestija.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist