O čtvrteční smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka v Londýně dnes už koluje neuvěřitelné množství spekulací. Scotland Yard zatím podle tisku pracuje nejméně se čtyřmi vyšetřovacími verzemi - od možné role Kremlu po sebevraždu.
Vyšetřovatelé Scotland Yardu by měli v nejbližší době vyrazit do Moskvy a do Itálie. Tam jsou totiž tři lidé, kteří se s Litviněnkem viděli těsně před tím, než onemocněl. Patří k nim italský expert na ruskou problematiku Mario Scaramella a dva Rusové, mezi nimiž je bývalý agent KGB Andrej Lugovoj. Policie také vyhodnocuje záběry z četných kamer, které zaznamenaly pohyb Litviněnka po Londýně ve dnech před tím, než byl hospitalizován.
I když nejméně dvě z teorií ukazují na Rusko nebo ruské orgány, britská vláda se zatím velmi pečlivě snaží, aby sama Moskvu neobvinila. Britská konzervativní opozice žádá od vlády, aby parlamentu sdělila, jaké informace má už k dispozici. V záležitosti podle ní nejde jen o smrt jednoho britského občana, ale možná o státní terorismus, o selhání ochrany hranic, přes něž se patrně dostala radioaktivní látka, ale také o ohrožení veřejnosti radioaktivitou. Tu policie zjistila mimo jiné v populární japonské restauraci na náměstí Piccadilly a v hotelu, kde se Litviněnko sešel s oběma Rusy.
Vyšetřovací verze Scotland Yardu
Scotland Yard pracuje i s vyšetřovacími verzemi, podle nichž Kreml pachatelem být nemusel. Britský tisk považuje za významné, že Scotland Yard dosud nevyšetřuje Litviněnkovu smrt jako vraždu. Zřejmě tedy přičítá jistou váhu obviněním, že Litviněnko ve skutečnosti spáchal sebevraždu, aby mohl poškodit pověst Putinovy vlády. Přátelé mrtvého to považují za absurdní.
Další teorií je, že vraždu spáchali příslušníci ruské tajné služby bez Putinova vědomí, aby se Litviněnkovi pomstili za jeho zradu. Litviněnko po útěku z Ruska v roce 2000 prozradil různá tajemství a zřejmě poškodil řadu bývalých spolupracovníků.
Třetí verze (údajně zvláště oblíbená v Kremlu) tvrdí, že za Litviněnkovou smrtí stojí lidé kolem Putinova politického protivníka, oligarchy Borise Berezovského, který je v Londýně rovněž v azylu.
Zastánci teorie o pachatelství Kremlu nebo FSB poukazují na to, že ruský parlament schválil zákon, podle kterého ruští agenti smějí vraždit, a to i v zahraničí. Vražda provedená poloniem je rovněž silná indicie, že za zločinem stojí stát nebo státní orgán, a ne jednotlivec nebo skupina jednotlivců.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist