Šance na záchranu 15 nezvěstných horníků zavalených od úterý po výbuchu metanu v jihopolském dole Halemba poblíž Katovic klesá. Záchranáři, kteří z hloubky více než 1000 metrů vyprostili těla šesti mrtvých mužů, museli ve středu znovu přerušit práce kvůli obavě z další exploze. Záchrannou akci stále nemohou obnovit; koncentrace metanu byla i dnes večer příliš vysoká.


Asi 70 záchranářů se v noci na středu snažilo napumpovat do šachty vzduch. Práce, které zpravodajská stanice TVN24 označila za nejnáročnější záchrannou operaci v posledních desetiletích, ale museli opakovaně přerušit kvůli vysoké koncentraci metanu hrozící další explozí. Na povrch dostali šest mrtvých; nalezli i další dvě těla, ta se však dosud nacházejí v dole.


Metan vybuchl v úterý kolem 16:30 SEČ na třetí, nejhlubší úrovni dolu - 1030 metrů pod zemí, kde se teplota běžně pohybuje mezi 40 až 50 stupni Celsia. Teplota při výbuchu prý mohla dosahovat až 1000 stupňů; popáleni byli i havíři vzdálení 500 metrů od místa exploze.


Úsek, kde metan vybuchl, byl již dříve určen k likvidaci s ohledem na těžké pracovní podmínky a ohrožení horníků. Pracovala tam skupina osob, která měla demontovat drahé důlní zařízení.


Odboráři hovoří o tom, že zaměstnanci soukromé externí firmy, kteří jsou pod zemí uvězněni, nemají dostatečnou kvalifikaci pro tak náročnou práci a pracují prý v otrockých podmínkách. Šéf firmy i zástupce báňského úřadu v Gliwicích to ale popírají.


Na místo neštěstí přijel polský prezident Lech Kaczyński, který zrušil plánovanou zahraniční cestu. "Hovoří se dosud o osmi mrtvých, ale neskrývám, že situace je špatná, velmi špatná," řekl. Dodal, že dokud se nevyjasní osud všech nezvěstných, kteří jsou zavaleni v tisícimetrové hloubce, nevyhlásí státní smutek; vyzval ale k omezení zábavy i předvolební kampaně.


Rodiny nezvěstných doufají, že se svými blízkými se shledají. "Jsou tu ženy, matky, děti horníků. Čekají. Všichni jsou už velmi unaveni. V hornické jídelně, kde se shromáždili, panuje ticho, ale určitě i naděje," řekla psycholožka Izabela Olszewská.


Za pohřešované horníky se modlí katoličtí biskupové. Před důl přichází mnoho lidí a zapalují svíčky. Ministryně práce Anna Kalataová slíbila okamžitou vládní pomoc pro pozůstalé. Každá rodina má dostat odškodné 10.000 zlotých (73.500 Kč), plus 5000 zlotých na pohřeb a tisíc zlotých na každého pozůstalého.


Ve Slezsku nejde o první velkou letošní tragédii. V lednu pod troskami haly na katovickém výstavišti zahynulo 65 lidí. V dole Halemba se navíc v roce 1990 odehrálo obdobné neštěstí, při kterém zahynulo 19 havířů a 20 bylo zraněno, o rok později zemřelo pět horníků.