Britský premiér Tony Blair bude příští týden vypovídat u washingtonské nezávislé komise spadající pod pravomoci Kongresu, cílem je pokus vyřešit případné změny vojenské taktiky v Iráku. S odvoláním na Blairovu kancelář o tom dnes informovala agentura AP.


Podle mluvčího kanceláře bude britský ministerský předseda v úterý mluvit prostřednictvím videospojení s komisí, kterou za republikány vede bývalý ministr zahraničí James Baker a za demokraty někdejší kongresman Lee Hamilton. Sám Blair se k videokonferenci nevyjádřil.


Britský list The Guardian dnes napsal, že premiér bude apelovat na Bushovu vládu, aby začala jednat se sousedy Iráku Sýrií a Íránem, a naléhat na řešení izraelsko-palestinského konfliktu jako způsobu rozptýlení napětí panujícího na Blízkém východě.


Británie už nechce další mrtvé
Stupňující se násilí v Iráku v posledních měsících a rostoucí počet obětí z řad britských vojáků, který už dosáhl 120, podnítilo sílící volání po změně strategie.


Premiér opakovaně zdůraznil, že britské jednotky zůstanou v Iráku do té doby, než irácké síly převezmou odpovědnost za bezpečnost v zemi.


Očekává se, že Blair nastíní své představy o Iráku v pondělí v rozsáhlém zahraničněpolitickém projevu v Londýně.


Kongres komisi důvěřuje
O změnách ve vedení války v Iráku se hovoří od úterních voleb do Kongresu USA, v nichž zvítězili opoziční demokraté. Porážka republikánů, která se vysvětluje mimo jiné narůstajícím odporem americké veřejnosti vůči válce v Iráku, již stála křeslo ministra obrany Donalda Rumsfelda.


Do takzvané irácké studijní skupiny jsou vkládány velké naděje. Jejími členy jsou také bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, šéf kanceláře Bílého domu za prezidenta Billa Clintona Leon Panetta, bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) a nově jmenovaný ministr obrany Robert Gates a bývalý ministr obrany William Cohen. Očekává se, že komise svá doporučení předloží do konce roku.