Souhlasné, odmítavé i neutrální reakce přicházejí od světových představitelů k rozsudku iráckého soudu, který poslal na smrt bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Speciální tribunál Husajna a sedm dalších soudil za účast na masakru 148 šíitů v iráckém Dudžailu v roce 1982.

Irácký prezident Džalál Talabání prohlásil, že proces se Saddámem byl spravedlivý. Převážně šíitská irácká vláda rozsudek smrti nad exprezidentem uvítala. Sunnité s verdiktem nesouhlasí.

Jako první na odsouzení reagoval Bílý dům, který trest jednoznačně přivítal. "Dnešek je dobrým dnem pro Iráčany. Máte nyní nezvratný důkaz, že v Iráku je nezávislý a funkční justiční systém, což je předpoklad pro to, aby Irák rozvíjel svou schopnost být samostatný," řekl mluvčí amerického prezidenta Tony Snow.

Rusko vidí v rozsudku hrozbu. "Je jasné, že tento rozsudek ještě víc rozdělí iráckou společnost. Případná Saddámova poprava bude mít katastrofální dopad pro Irák, který je už tak na pokraji občanské války," usoudil předseda zahraničního výboru Státní dumy Konstantin Kosačev. Byl jediným oficiálním představitelem z Ruska, který se zatím k dnešnímu rozsudku vyjádřil.

Verdikt uvítali íránští oficiální činitelé, kteří doufají, že Husajn bude dál souzen i za další zločiny proti lidskosti. "Rozsudek smrti nad ním mě potěšil. Je to zločinec a upír současných dějin," řekl v Teheránu Kazín Džaláí, mluvčí parlamentního výboru pro otázky národní bezpečnosti a zahraniční politiky.

Evropa je zdrženlivější
Starý kontinent dnes všeobecně vyjádřil názor, že rozsudek je spravedlivý, ale jakkoliv ohavné byly Husajnovy zločiny, evropská tradice a etika musí vést k odmítnutí trestu. V tomto duchu se také vyjadřovali činitelé jednotlivých států.

Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy uvedl, že Francie rozsudek "bere na vědomí" a vyslovil naději, že nepovede v Iráku k novému napětí. Připomněl, že Francie se s Evropskou unií soustavně staví proti trestu smrti. "Budeme tedy musit spolu s našimi evropskými partnery najít způsob jak tento postoj dát na vědomí bagdádským úřadům," uvedl ministr.

Spokojenost nad tím, že byl Saddám Husajn shledán vinným z vražd a mučení, vyjádřil švédský ministr zahraničí Carl Bildt. "Lituji ale toho, že se Irák nerozhodl zrušit trest smrti. Postoj Švédska i Evropské unie k této otázce je známý a náš nesouhlas s trestem smrti neobsahuje žádné výjimky," uvedl v prohlášení.

"Vnímám to především jako akt spravedlnosti. Je důležité, že proběhl řádný soud a že to byl soud irácký. Jde o satisfakci pro všechny oběti Saddáma Husajna, pro jejich rodiny a pro celý irácký lid," vyjádřil se k rozsudku český premiér Mirek Topolánek.

Český ministr zahraničí Alexandr Vondra považuje vynesení rozsudku nad Saddámem za "historický mezník, kterým se Irák vyrovnává se svou minulostí". Proces byl podle něj spravedlivý, a to navzdory tomu, že ho provázely protesty a násilnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist