Rada bezpečnosti OSN dnes ostře odsoudila oznámení Severní Koreje o provedení jaderného testu. Británie a Spojené státy chtějí na Pchjongjang uvalit sankce. Čína, dosud nejsilnější politický i ekonomický spojenec Pchjongjangu, prohlásila o jaderné zkoušce, že je bezostyšnou drzostí. Stejně tak Rusko v čele s prezidentem Putinem test odsoudilo.

Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová prohlásila, že Londýn bude tlačit na uvalení sankcí vůči Pchjongjangu kvůli jeho "vysoce neodpovědnému a provokativnímu" činu. Spojené státy pak v radě předložily návrh rezoluce, který s uvalením sankcí počítá. Japonsko už dříve uvedlo, že pokud KLDR test provede, bude uvalení sankcí rovněž požadovat.


Podle seizmologů byla jaderná zkouška reálná

Jihokorejské ministerstvo zahraničí informovalo, že test byl proveden v 10:36 místního času (03:36 našeho času). V tu dobu také seizmologové v USA, Japonsku, Jižní Koreji a Austrálii zaznamenali na severovýchodě KLDR otřesy o síle přesahující čtyři stupně Richterovy škály. KLDR dvě hodiny před testem zpravila o svých záměrech Rusko a 20 minut předem Čínu.

Japonci epicentrum otřesů lokalizovali poblíž přístavu Čchongdžin. Podle jihokorejských expertů byla nálož zřejmě odpálena ve vodorovném tunelu pod kopcem o výšce 360 metrů nad mořem a síla exploze odpovídala výbuchu 550 tun až 1000 tun trinitrotoluenu.


Hrozí teď světu skutečné nebezpečí?

Samotný fakt, že se KLDR zřejmě podařilo provést v podzemí jaderný výbuch, je dostatečně alarmující, protože to nejen posouvá gigantickým krokem komunistický stát k držení atomových zbraní, ale dokazuje i jeho odhodlání nepodřizovat se mezinárodnímu tlaku, aby nehnal věci na ostří nože. Zkouškou nálože KLDR nebere dokonce ohled ani na Čínu, svého nejbližšího spojence, nejvýznamnějšího ekonomického partnera a garanta jejího dovozu ropy.

Již před dnešní ohlášenou explozí bývalý inspektor OSN David Albright, který nyní předsedá washingtonskému Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, odhadl, že testovaná nálož bude tři- až čtyřikrát slabší, než bomby, které zničily japonská města Hirošima a Nagasaki na sklonku druhé světové války. Severokorejci prý nejsou schopní vyrobit silnější zbraň. Jihokorejští, ruští a francouzští odborníci nezávisle na sobě podle seizmologických měření dospěli k názoru, že výbuch byl podstatně slabší, než exploze, které otřásly japonskými městy.

Vládne podezření, že Pákistán možná dodal KLDR v 90. letech technologické informace o sestrojení jaderné zbraně výměnou za pomoc ve vývoji raket. Ale i kdyby Severokorejci měli schopnost zmenšit bombu na velikost jaderné hlavice, opět panuje názor, že jejich jaderný arzenál by byl omezený.

Pchjongjang oznámil plán testovat atomovou bombu již minulý týden s odvoláním na "extrémní hrozby Spojených států rozpoutáním jaderné války". V únoru 2005 oficiálně oznámil vlastnictví jaderných zbraní. Podle odborníků má v současnosti čtyři až šest atomových bomb, může jich prý být až 13.

Podle některých analytiků citovaných agenturou AFP bude mít severokorejská jaderná zkouška vážný vliv na Japonsko, které stále hlasitěji přemítá o možnosti si také pořídit jadernou zbraň, což bylo dosud tabuizované téma. Je známo, že Japonsko je technicky schopné jadernou zbraň sestrojit, pokud k tomu přijme politické rozhodnutí. Rychlejší možností by bylo dovolit USA, aby na jeho území rozmístily svoje atomové nálože.


Důsledky ekonomické a jiné

Jižní Korea odmítla jadernou KLDR tolerovat a mimo jiné sdělila, že zastavila humanitární pomoc Pchjongjangu, kterou zavedla po letošních letních tragických záplavách v Severní Koreji.

Organizace OSN pro výživou a zemědělství (FAO) dnes upozornila, že záplavy, které letos postihly Severní Koreu, a současné omezení zahraniční humanitární pomoci výrazně zvýšily nedostatek potravin v této zemi. Další hrozbu pro zásobování potravinami v KLDR znamená fakt, že i Japonsko zastavilo své humanitární zásilky.

V reakci na oznámení jaderné zkoušky dnes oslabily ceny akcií jihokorejských firem, propadl také kurz jihokorejského wonu. Japonský jen oslabil vůči dolaru na sedmiměsíční minimum.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist