Nejbohatší muž Thajska Tchaksin Šinavatra vždy snil o tom, že se stane premiérem. Poprvé se mu to splnilo už v 51 letech. Se svou stranou Thajci milují Thajsko (TRT) suverénně vyhrál parlamentní volby v lednu 2001. V loňských volbách dokonce získal v parlamentu absolutní většinu. Mezitím se jeho kariéra zvrtla: letošní předčasné volby byly anulovány, protesty opozice ho donutily v dubnu odstoupit a dnes dokonce čelí pokusu o převrat, prvnímu po 15 letech.
Šinavatra ztělesňoval v Thajsku skutečný americký sen - sám se vypracoval z policejního úředníka na telekomunikačního magnáta s ohromným bohatstvím v řádech miliard dolarů. Podle odpůrců se ovšem při své cestě vzhůru nevyhnul úplatkům. Šinavatru obviňují jeho kritikové také ze zneužívání moci a ze snahy rozložit thajské demokratické instituce. Šinavatra je hlavní postavou různých korupčních kauz téměř celou svou politickou kariéru.
Jako politik bývá obviňován z populismu a jednoduchých sloganů. Svou první kampaň postavil na boji proti korupci, chudobě a drogám. Jeho strana Thajci milují Thajsko, kterou v červenci 1998 založili představitelé průmyslových komplexů a obchodních kruhů, v lednu 2001 doslova smetla dosud vládnoucí Demokratickou stranu (DP) premiéra Čuana Líkpaje. Po získání dalších dvou formací do vládní koalice si zajistila pohodlnou většinu v parlamentu.
Poté obě koaliční strany pohltila a při následujících volbách v únoru 2005 se jí podařilo to, co dosud žádné straně - získala absolutní většinu v parlamentu. Snadné a pohodlné vládnutí ale Šinavatrovi "překazili" sami voliči, kteří vyšli do ulic na protest proti premiérovým korupčním skandálům. Demonstrace vyvrcholily na počátku letošního roku. Když Šinavatrova rodina v lednu prodala kontrolu ve své telekomunikační firmě Shin Corp. singapurské společnosti Temasek Holdings za 1,87 miliardy dolarů, chtěl se premiér zbavit nařčení z konfliktu zájmů.
Největší thajská transakce svého druhu ale přivedla do ulic statisíce rozhořčených Thajců. Rodina totiž při prodeji využila právní kličky, aby nemusela z prodeje zaplatit daně. Opakované demonstrace a opoziční bojkot nově vyhlášených předčasných voleb donutily Šinavatru vypsat předčasné parlamentní volby. Ty ale ústavní soud anuloval a další masové protesty donutily premiéra až k demisi. Ale jen na měsíc a půl. Od května je Šinavatra zpátky v úřadu, "než nastoupí nová vláda".
Tchaksin Šinavatra je čínského původu, narodil se 26. července 1949 v provincii Čchíengmaj v rodině obchodníků s hedvábím. Svoji kariéru začal v roce 1973 jako policejní důstojník, na americké Východní kentucké univerzitě vystudoval kriminologii, doktorát získal v roce 1978 na Státní univerzitě Sama Houstona v Texasu. Od policie odešel v hodnosti podplukovníka v roce 1987, kdy založil telekomunikační společnost nazvanou podle sebe (od roku 1999 Shin).
Brzy se stal úspěšným podnikatelem a dokonce pronikl i do kosmu, kam v říjnu 1994 francouzská raketa Ariane vynesla jeho satelit Thaicom-2. Do politiky vstoupil v říjnu 1994, kdy byl jmenován ministrem zahraničí. Již v únoru 1995 ale z funkce po nátlaku odešel. V létě 1995 jej tehdejší premiér Bancharn Silpa-Arča jmenoval vicepremiérem na základě slibu, že do půl roku zbaví Bangkok chronické dopravní zácpy. Situaci ale nijak nezlepšil. Vicepremiérem byl i tři měsíce v roce 1997 v kabinetu Čaovalita Jongčajuta.
Tchaksin Šinavatra je ženatý. Jeho manželka Potdžaman stála v čele koncernu Shin. Mají spolu tři děti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist