Thajská armáda v úterý svrhla vládu, vyhlásila stanné právo, pozastavila činnost ústavních institucí a s králem připravuje prozatímní kabinet.

Vojenští představitelé v obsazené televizi a rozhlase oznámili, že se převrat obešel bez násilí a jediného výstřelu. Zároveň slíbili rychlý návrat k demokracii. Podle dostupných informací převrat nijak nenarušil život turistických středisek.

Podle sdělení českého velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera pro ČTK je v zemi klid. Členové české mise v Bangkoku jsou v pořádku, řekla serveru iDnes konzulka Božena Kunová.

Thajský premiér Tchaksin Šinavatra, který byl v době převratu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, svržení své vlády v první chvíli popřel. Měl v noci na dnešek vystoupit před delegacemi OSN, ale nakonec projev zrušil.

Člen thajské delegace připustil, že není ani jasné, zda Šinavatra odletí předčasně z USA ve středu ráno SELČ, jak plánoval po oznámení puče. "Nevíme, co se bude dít. Nad vším visí otazník," uvedl zdroj. Někteří pozorovatelé v Thajsku pochybují, že by se premiér hned vrátil domů.

Thajská opozice od konce loňského roku pořádala v zemi demonstrace za odvolání Tchaksina Šinavatry, který byl obviněn z korupce a zneužívání pravomoci. Premiér, který je u moci od roku 2001, v minulých dnech naznačil, že možná podá demisi.

Podle očitých svědků a zpráv z Bangkoku armáda skutečně v zemi převzala ústřední moc, přestože to premiér dosud oficiálně odmítá.

Vojenské zdroje uvedly, že premiérovi zůstalo věrných jen několik generálů a ti se odjeli radit mimo Bangkok. Kromě přímých účastníků převratu se ostatní vojáci na příkaz pučistů zdržují podle všeho ve svých kasárnách.

V zemi se podle očekávání objevily dohady, že přívrženci premiéra z řad armády by se mohli pokusit převrat zmařit, ale žádný odpor vůči silám pučistů dosud nebyl zaznamenán. Jde o první převrat po 15 letech v zemi, která jich v posledních desetiletích zažila již téměř 20.

Spojené státy a další země vyzvaly thajské představitele a obyvatele, aby krizi vyřešili bez násilí. EU vyjádřila naději, že demokracie bude v zemi brzy obnovena. Pučisté ujistili, že se tak stane.

"Velení ozbrojených a policejních sil úspěšně převzalo vládu nad Bangkokem a okolními provinciemi s cílem udržet klid a pořádek. Nebyla žádná bojová akce," uvedli organizátoři převratu v prohlášení, které podepsal vrchní velitel pozemních vojsk generál Sonti Búnjaratkalin a které po mimořádném přerušení plánovaných programů odvysílala místní média.

Búnjaratkalin a další generálové byli podle královského paláce a armádního velení přijati večer panovníkem, se kterým jednali o vytvoření "rady vládních reforem".

Ta má dočasně spravovat zemi spolu s osmasedmdesátiletým králem Pchúmipchonem Adundétem, který je v zemi velmi oblíben a respektován. Tento prozatímní orgán budou pravděpodobně řídit civilisté, uvedl představitel armády, který si nepřál být jmenován.

Autoři převratu z řad armády oznámili, že na středu ráno SELČ svolali vysoké státní funkcionáře a šéfy státních podniků a univerzit na schůzi v sídle armádního velení, aby upřesnili novou politiku země.

Středu současně v televizním a rozhlasovém prohlášení vyhlásili za den pracovního klidu pro vládní úřady, banky a burzu, aby "rychle obnovili pořádek a zákon".

Několik členů dosavadní vlády bylo údajně zatčeno včetně ministra obrany. Premiér se na dálku v první chvíli marně snažil pomocí svých přívrženců vyhlásit výjimečný stav a odvolat vojenské velení, uvedla AP.

Premiérův úřad obklíčilo nejméně 14 tanků, další byly rozmístěny na hlavních třídách metropole. Stovky vojáků obsadily klíčová místa Bangkoku včetně vládních budov a dopravních center.

Desítka vojáků také začala hlídkovat u místního hlavního turistického hotelu Erawan v obchodním centru města, uvedli očití svědci. Nebyly slyšet žádné výstřely.

Podle českého velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera pobývají v zemi trvale pouze desítky Čechů. Jelikož ještě není turistická sezona, mohou se v zemi nacházet maximálně stovky českých občanů, sdělil. Podle jeho informací převrat probíhá pokojně, události nenarušily ani dopravu ve městě.

Cestovní kancelář Čedok uvedla, že nyní nemá žádné klienty v Thajsku. Další z velkých českých cestovních kanceláří, Exim Tours, do této asijské země nelétá vůbec.

Oznámený převrat se podle očitých svědků nedotkl života v oblíbených turistických střediscích, kde si cizinci dále užívají barů a kabaretů. Jen někteří pouliční prodavači narychlo sbalili své věci a odešli domů. Stovky lidí přišly k budově vlády, kde se fotografovaly s tanky a vojáky.

"Podporuji to, protože premiér odmítal odstoupit z funkce," řekl jeden přítomný vysokoškolák. Vyjádřil naději, že převrat však nepoškodí pověst země v zahraničí a že se brzy vrátí demokracie.

Kurz thajské měny zažil krátce po oznámení převratu nejhlubší propad za poslední tři roky a dopady byly znát i v dalších asijských zemích včetně Japonska. Dolů tak zamířil i kurz japonského jenu, který je vnímám jako referenční měna asijských ekonomik.