Maďaři se na charismatického premiéra zlobí, neboť jim lhal o skutečném stavu ekonomiky jejich země. A co víc, bylo to před volbami, které jeho strana vyhrála. Nic platno, že se nyní hájí slovy, že v maďarské politice lžou skoro všichni.
Přitom mu zatím v životě všechno vycházelo. Když jako bývalý komunista v podnikání vydělal hotové jmění a "dosáhl všeho, co chtěl," vstoupil do vysoké politiky, kde vyčníval nejen svými 190 centimetry. Dravý, rozhodný a lidský, představoval maďarský protipól úspěšného britského premiéra Tonyho Blaira a jako on prosazoval ve straně obnovení politiky "třetí cesty".
Když jej v roce 2004 vybrali za nástupce odcházejícího premiéra Pétera Medgyessyho, překřtili jej komentátoři na Antiorbána. Stal se odpovědí socialistů na výzvu v podobě dynamického vůdce pravice Viktora Orbána.
Příslušnost Gyurcsányho k moderní sociální demokracii, jež chce podle něj pomáhat potřebným, ale nemůže chránit před konkurencí a globalizací, příjemně kořenil i jeho smysl pro humor. Potřebné body ve vyrovnaném volebním klání letos na jaře sklidil i za svůj videozáznam na internetovém blogu, kde předvedl taneční kreace jako herec Hugh Grant ve filmu Láska nebeská.
Na ambiciózní pověsti "socialisty salonů" Gyurcsányho se ale našly temné skvrnky už dříve. Mnohým Maďarům vrtá hlavou, jak může být socialistický premiér jedním z nejbohatších lidí v zemi. A hodně z nich si myslí, že jeho obchody s pomocí vlivných kontaktů a díky výhodnému nákupu státního majetku v privatizaci počátkem 90. let nebyly tak úplně košer. Nikdo mu to ale zatím nedokázal.
V posledních dvou letech, kdy už stál v čele země, se mu také nepodařilo zastavit rostoucí nezaměstnanost a vysoký deficit veřejných financí, za který se na Maďarsko opakovaně mračil Brusel.
Současný majitel miliard forintů pochází z celkem nuzných poměrů. Narodil se 4. června 1961 ve městě Pápa jako syn pomocného dělníka a tkadleny. Je potřetí ženatý, kontakty jeho poslední ženy mu prý významně pomohly při podnikání. Má čtyři děti. Silnou vůli a vytrvalost projevuje ve volném čase při oblíbených bězích na dlouhé trati.
Už na studiích ekonomie a pedagogiky v Budapešti koncem 80. let se vyhoupl do vysokých příček Komunistického svazu mládeže. Po změně režimu se vrhl na podnikání a až do roku 2002 úspěšně řídil vlastní investiční společnost. Pak vstoupil do politiky - původně jako poradce a blízký spolupracovník nestranického premiéra Pétera Medgyessyho.
Ten jej v květnu roku 2003 prosadil do vlády, konkrétně na post ministra mládeže a sportu. Postupem času ovšem začal Gyurcsány, který byl v té době členem Maďarské socialistické strany (MSZP) pouhé čtyři roky, premiérovi konkurovat a nakonec jej v září roku 2004 v čele vlády nahradil. Premiérský úřad obhájil letos v dubnových volbách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist