Celkem 54 vážně nemocných Britů využilo možnost ukončit život sebevraždou za lékařské asistence ve Švýcarsku u curyšské společnosti Dignita. Informace dnes zveřejnila britská skupina Dignity in Dying, která hájí právo pacientů na zvolení bezbolestné a důstojné smrti.
Tato skutečnost podle Dignity in Dying ukazuje, že je v Británii potřeba jednat o novém zákoně, který by eutanazii v nějaké formě legalizoval po vzoru Švýcarska, Belgie nebo Nizozemska.
Jaká je situace u nás?
V Česku je eutanazie zakázaná. V srpnu se však objevila polemika o výkladu vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která počítá s nutným souhlasem pacienta s jeho léčbou, což se dá podle některých odborníků prý chápat jako státem uznaná "nepřímá" eutanazie. Ministerstvo zdravotnictví tento výklad odmítlo, ale pochyby zůstaly.
Praxe by podle tehdejšího tvrzení deníku Blesk mohla vypadat tak, že člověk s nevyléčitelnou chorobou a bolestmi nebude chtít prodlužovat své trápení a za plného vědomí nedá lékaři souhlas s ošetřením. "Pokud pacient s léčbou nebude souhlasit, je to, jako když si podepíše rozsudek smrti," citoval list lékařku Janu Neubergerovou.
Výjimky, kdy lékař smí v Česku bez souhlasu zasáhnout, jsou jen dvě - akutní stav pacienta při bezvědomí a stav, kdy lékař bude předpokládat, že pacient, který souhlas neposkytl, nebyl zcela duševně zdráv.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist