Česká a slovenská vláda chtějí společně postupovat v otázce přijetí eura a právě tak v přístup k urychlenému vstupu do schengenského systému volného pohybu. V Bratislavě se na tom dnes dohodli priori obou zemí Mirek Topolánek (ODS) a Robert Fico (Smer-SD). Navíc konstatovali, že oba státy bývalé československé federace zůstávají i nadále nejbližšími spojenci, přestože v každé z těchto zemí vládne jinak orientovaná vláda.


"Bez ohledu na to, jaká bude na Slovensku nebo v České republice vláda, je povinností vlád a předsedů vlád udržovat vynikající, přátelské, nadstandardní vztahy, takové, které nejsou s žádnými jinými státy," prohlásil Fico, který považuje za svého osobního přítele Topolánkova rivala, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.


Nynější český premiér zase v kampani podpořil Ficova soupeře Mikuláše Dzurindu, s nímž si na závěr jednodenní návštěvy Slovenska domluvil soukromou večeři. "Nejsme žádní extremisté, jsme demokratické politické strany a máme vyšší odpovědnost, než jen reprezentovat své úzké stranické zájmy," řekl novinářům Topolánek.


Kromě současného a bývalého slovenského premiéra přijal Topolánka i šéf parlamentu Pavol Paška a bratislavský primátor Andrej Ďurkovský; přijetí u slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče v programu oficiální návštěvy chybělo, hlava slovenského státu byla dnes v Humenném.


Oba premiéři zdůraznili, že mezi Čechy a Slováky neexistují žádné otevřené otázky, a tak se mohli soustředit na ekonomická a evropská témata. Česku a Slovensku se nelíbí, že by jejich občané měli cestovat v rámci EU bez hraničních kontrol později než na podzim 2007, kdy měli k takzvanému Schengenu původně přistoupit. K odkladu nevidí žádný rozumný důvod.


Brusel odložení termínu rozšíření schengenského prostoru zdůvodňuje technickými potížemi s vytvořením potřebné počítačové databáze.


Fico a Topolánek řekli, že Brusel používá vůči starým a novým zemím dvojí metr - proto své postoje hodlají koordinovat, i spolu s Maďary a Poláky v rámci tzv. visegrádské čtyřky. "Buď jsme rovnoprávnými členy EU, nebo nejsme," uvedl Fico. "Problém není na naší straně," konstatoval Topolánek.


Stejně nelibě vnímají oba sousední státy i kritéria, nutná pro přijetí společné evropské měny. V situaci, kdy starší členské země maastrichtská kritéria často neplní, jsou podle obou premiérů pro nové členské státy s rychle rostoucími ekonomikami tato kritéria zbytečně přísná. Takto znevýhodňované země by měly podle Topolánka postupovat v požadavcích na Brusel společně.
Zatímco Slovensko chce na euro přejít od roku 2009, Topolánek dnes řekl, že termín 2010, s nímž pracoval Paroubkův kabinet, nevidí jako reálný. I v otázce přijímání eura chystají Češi a Slováci společný nátlak, pomocí něhož by lépe prosadily své zájmy než každý zvlášť.


Blízké vztahy se projevují i v tom, že Slovensko chce využít zásobníky ropy umístěné v České republice, dohoda má být podepsána v blízké době. České zásobníky mají Slovensku pomoci zvýšit zásoby této strategické suroviny na 90 dní, jak požaduje legislativa Evropské unie. Dohoda bude podle Topolánka výhodná pro obě strany.


Oba státy chtějí také naléhat na automobilku Kia-Hyundai, která působí na Slovensku v Žilině a chystá investici v Nošovicích v Moravskoslezském kraji, aby jako subdodavatele využívala domácí firmy.