Jen málo zahraničněpolitických témat dokázalo české občany tak "nadzvednout", jako právě možnost umístění protiraketové základny USA na našem území. Veřejnost je v této otázce zatím spíše negativně naladěna. "Základna USA je ale lepší než nic," tvrdí v rozhovoru pro zpravodajský server iHNed.cz bývalý velvyslanec při NATO a nynější zástupce generálního ředitele pro zahraniční vztahy v EU Karel Kovanda.


Jak vnímá zkušený diplomat z NATO i EU snahu USA o umístění protiraketové základny na českém území?
Jde o protiraketovou základnu, takže v každém případě jde o záležitost defenzivní. Obrana České republiky je od roku 1999 těsně spjata s obranou alianční. To, že USA vytvářejí raketovou obranu vně Severoatlantické aliance, že tu i přes dlouhá jednání není obrana alianční, mi připadá jako velká škoda. Ale podle mého soudu, pokud se NATO zatím nedokázalo dohodnout, tak protiraketová obrana pod záštitou USA je asi lepší, než nic. O tom, že je proti čemu se bránit, není sporu.


Nakolik je toto případné rozhodnutí odpovědností vlády, či naopak občanů v referendu?
Když se na to podíváme z hlediska politologie, na co vlastně vlády jsou, tak existuje široká shoda, že to absolutně minimální, o co se má vláda starat, je o obranu země. Někteří politici se přiklánějí k referendu. Tady bych odkázal ke známému výroku, že vedení národa musí národ vést, spíše než jím být veden. Tohle mi připadá jako otázka natolik politicky a ekonomicky závažná, že si člověk klade otázku, zda je to záležitost vhodná pro celonárodní rozhodování, nebo se v tomto má národ spolehnout na své zvolené představitele, aby po pečlivém prozkoumání vybral nejvhodnější řešení.


Pro referendum tedy nejste...
Pro referendum v této otázce rozhodně nejsem.


Zmínil jste samostatný alianční systém protiraketové obrany. Proč nevyčkáme do doby, než se NATO na svém systému dohodne?
V Alianci už rok a půl nepůsobím a tu otázku teď nesleduji, takže nevím, v jaké fázi se nyní diskuze nachází. Kdyby to byla otázka posunout rozhodnutí o půl roku, tak bych to viděl jako rozumné. Mám ale pocit, že jde o rozdíl několika dlouhých let.


Jaké byly plány NATO na protiraketovou obranu v době vašeho působení?
Ta otázka byla podrobována velmi detailním rešerším. V Alianci existuje asi deset tisíc stran analýz protiraketové obrany. Neumím ale odpovědět na to, kde to nyní vázne, případně které země mají jiný náhled na tuto záležitost než USA. Ale na věci se intenzivně pracovalo z hlediska technického a ekonomického. I v alianci ovšem existují rozpory politické, a aniž bych znal detaily, dokážu si představit, že právě na nich to vázne.


Veřejnost i některá média zvažují klady a zápory protiraketové základny na našem území. Padla i spekulativní otázka, zda by se naše vstřícnost nedala vyměnit např. za zrušení víz do USA. Je vůbec takový "kšeft" možný z diplomatického hlediska?
Správně tomu říkáte "kšeft" se vším pejorativním nánosem, které to slovíčko s sebou nese. Otázka víz pro nositele českých pasů je velmi důležitá. Jak víte, nyní pracuji v EK. Evropská komise se velmi intenzivně zabývá záležitostí víz, zvláště nerovnoměrným postavením různých členských zemí. S některými už tato záležitost vyřešena byla. Otázka víz je na pořadu každého většího jednání EK.


Přesto, "pomohla" by nám základna ke zrušení víz?
Otázka amerických víz je primárně otázkou amerického Kongresu. Tam je "jádro pudla". Z hlediska obecné politiky by člověk mohl předpokládat, že by názory některých senátorů mohly být ovlivněny vstřícností Česka vůči protiraketové základně. Ale tuto vazbu bych pokládal za nepřímou a rozhodně bych na ní nebazíroval z hlediska vyjednávacího.


Rozhovor vznikl za podpory Asociace pro evropské hodnoty.