Před rokem německý spisovatel a držitel Nobelovy ceny Günter Grass přilákal pozornost polských novinářů, když se skupinou svých vnuků cestoval po Gdaňsku a okolí a ukazoval jim místa svého dětství, která se stala inspirací pro jeho slavné romány. Ze zájmu lidí i médií bylo vidět, jak je město na svého rodáka pyšné. 

Letos je Grass v Gdaňsku přítomen znovu, i když jen přeneseně, a přesto nikoliv literárně. Pronikl i do napjatých polsko-německých vztahů. Po jeho sobotním přiznání, že v mládí sloužil v jednotkách SS, se rozpoutala diskuse, zda by Grass neměl vrátit čestné občanství města, udělené v roce 1993.

Klíčové na debatě je to, že ji rozpoutal poslanec za vládní stranu Právo a spravedlnost Jacek Kurski, jejíž vůdci Lech a Jaroslaw Kaczyńští razí nacionalistickou a protiněmeckou politiku. Zároveň hovoří o očištění polské společnosti od minulosti, i když především té komunistické.

Grass byl jmenován prvním čestným občanem města po pádu komunismu v roce 1989. "Žádný člen zbraní SS nesmí být čestným občanem jakéhokoliv polského města, a zvláště Gdaňsku, kde vypukla druhá světová válka," řekl Kurski, který vyzval spisovatele, aby občanství vrátil, nebo mu ho městská rada odejme.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se