Nová rezoluce, kterou ve čtvrtek 6. července přijal Evropský parlament, se zabývá kritikou internetových společností spolupracujících s represivními režimy. Mezi firmy, kterých se prohlášení týká, patří americké společnosti Yahoo!, Google, Microsoft a Cisco Systems a evropské Telecom Italia a France Telecom.
Podle rezoluce by Evropská komise měla přistoupit k vytvoření kodexu chování, stanovícího hranice pro aktivity internetových společností v zemích s nedemokratickými režimy. Komise by také měla, při zvažování programů pomoci pro třetí země, přihlédnout k potřebě nerušeného přístupu k internetu. Rezoluce ale pro Komisi, která má výhradní zodpovědnost za realizaci politiky EU v této oblasti, není závazná.
Rezoluce také vyzývá členské státy EU ke shodě na společném prohlášení, stvrzujícím závazek ve prospěch ochrany práv uživatelů internetu a celosvětové propagaci svobodného vyjadřování na internetu.
Celosvětově působící novinářská organizace Reportéři bez hranic (RSF) vznik rezoluce přivítala a vyjádřila naději, že se Evropská komise i členské státy EU budou řídit doporučeními europarlamentu. "Rezoluce ukazuje, že Evropa si začíná uvědomovat mimořádnou důležitost internetové svobody slova i potřebu regulovat aktivity společností, které v oblasti působí," uvádějí RSF.
Vedle rezoluce Evropského parlamentu RSF vítá také návrh zákona o regulaci aktivit internetových společností při jejich práci v zemích s nedemokratickými režimy, který byl v únoru předložen americkému kongresu.
Podle organizace je ovšem "naprosto zásadní, aby Evropa v této oblasti postupovala společně se Spojenými státy, aby tak zajistila, že všechny společnosti respektují stejné etické principy a že žádná z nich nemůže získat výhodu z benevolentnější legislativy a zvýšit tak svůj podíl na trhu."
Yahoo!, Google a Microsoft jsou v dokumentu zmíněny pro svůj souhlas s vlastní cenzurou v Číně, Cisco Systems čelí obvinění z dodávání cenzorských internetových technologií. Evropské společnosti France Telecom a Telecom Italia jsou zmíněny kvůli spolupráci s režimy v Tunisku a na Kubě.
Rezoluce zahrnuje seznam 15 "nepřátel internetu" vytvořený RSF, mezi které patří Čína, Bělorusko, Barma, Kuba, Írán, Libye, Maledivy, Nepál, Severní Korea, Saudská Arábie, Sýrie, Tunisko, Turkmenistán, Uzbekistán a Vietnam i konkrétní případy několika bloggerů a kyber-disidentů zadržovaných v těchto zemích. K nejznámějším vězňům patří Hao Wu, Yang Zili a Shi Tao (Čína), Motjaba Saminejad (Írán), Mohammed Abbou (Tunisko), Pham Hong Son (Vietnam), Habib Saleh (Syrie) a Mohamed Sharkawy a Karim El-Shaer (Egypt).
Závěrem rezoluce vítá společné prohlášení investorů o svobodě vyjadřování a internetu, které podepsalo 32 investičních fondy z iniciativy RSF (více informací na: http://www.rsf.org/fonds-investissement.php3).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist