Bushova administrativa studuje možnosti vojenského zásahu proti Íránu, uvedl deník The Washington Post. Bílý dům považuje útok za součást zahraniční strategie a donucovací diplomacie, která přinutí Írán ukončit jeho jaderný program, sdělili americké zdroje a nezávislí analytici.
Přesto by americký útok neměl být realizován v dohledné době. Mnoho specialistů z řad americké vlády a mimovládních organizací uvedlo, že totiž mají vážné pochybnosti o účinnosti takového útoku. "Ale zástupci prezidenta Bushe se na možnost útoku připravují, aby v případě nutnosti zastrašili íránské představitele a přesvědčili je o závažnosti této situace," řekl jeden ze starších úředníků působící v Bílém domě.
Podle slov současných a bývalých amerických úředníků, Pentagon a CIA jsou ve fázi příprav a plánů, kdy hledají možné cíle útoku, kterými by mohlo být místo obohacování uranu u Natanzu a město Isfahán, kde mají Íránci uloženy potřebné prostředky pro zdokonalování jaderného programu. Vyloučena není ani pozemní invaze, vojenští představitelé zatím zvažují více možností, včetně leteckého či pumového útoku na armádní základny a politické cíle.
Prezident Spojených států Georg Bush považuje Írán za největší hrozbu, kterou chce odstranit do konce svého vládního období. Světoví experti před případným zásahem USA proti Íránu varují. Sice by podle nich útok na několik let zabránil Íránu v pokračování v jaderném programu, na druhou stranu by ale vyvolal mezinárodní kritiku Spojených států a odpor celého muslimského světa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist