Španělsko od 1. května otevře svůj pracovní trh novým členským zemím Evropské unie. Na závěr dvoudenních španělsko polských konzultací to dnes novinářům v jihošpanělské Granadě řekl po setkání se svým polským protějškem Kazimierzem Marcinkiewiczem premiér José Luis Zapatero.

"Španělsko hluboce věří v principy Evropské unie. Přejeme si, aby lidé z EU mohli pracovat ve kterékoliv členské zemi. Bude to prospěšné pro jednotlivé státy i pro celou Evropskou unii," uvedl Zapatero. Španělé podle něj budou také přesvědčovat další země, aby zrušily svá omezení pro volný pohyb pracovních sil.

Dosud pouze tři státy někdejší patnáctky, Velká Británie, Irsko a Švédsko, nezavedly při rozšíření EU v roce 2004 žádná restriktivní opatření pro zaměstnávání lidí z deseti nových členských zemí.

Podobně jako Španělsko hodlají nyní svůj trh otevřít ještě Portugalsko a Finsko. Naopak Německo, Rakousko a Belgie již oznámily, že takzvané přechodné období na volný pohyb pracovních sil budou uplatňovat i nadále. Do konce dubna mají země nahlásit Evropské komisi, zda restrikce prodlouží o další tři roky, jinak toto ochranné opatření automaticky vyprší.

Související