Slovensko oznámilo první případ nákazy virem ptačí chřipky H5N1. Výskyt viru nebezpečného pro člověka jednoznačně potvrdily kontrolní testy dvou uhynulých ptáků, řekl novinářům ministr zemědělství Zsolt Simon.


"Ptačí chřipka je na Slovensku. I virus H5N1," řekl ministr na tiskové konferenci. "Na tuto situaci jsme připraveni," dodal.


Že se jedná o smrtící virus H5N1 by měly potvrdit laboratorní testy vzorků zaslaných do Velké Británie, jejichž výsledky budou známy během příštího týdne.


Ministr Simon varoval, že každá neoprávněná osoba, která vstoupí do chovu, kde se prokáže nákaza, půjde do karantény. Zároveň důrazně upozornil majitele domácích chovů, aby respektovali opatření, které nařídil. V opačném případě se podle slov ministra vystavují nebezpečí, že bude celý jejich chov zlikvidován, aby nedošlo k veřejnému ohrožení.


Veterináři zjistili chřipku u uhynulé kachny (morčáka bílého), kterou našli v areálu bratislavské rafinerie Slovnaft, a u sokola stěhovavého, nalezeného poblíž Dunaje u Gabčíkova. "Od vyhlášení podezření jsme v takovém režimu, jako by byl H5N1 potvrzen," řekl Simon. V rizikových oblastech stále platí dvě ochranná pásma, a to v okruhu tří a deseti kilometrů kolem míst nálezu infikovaných ptáků.


V užším pásmu je například zakázáno bez povolení převážet drůbež a veterináři vykonávají dozor a kontroly nad veškerou drůbeží. V širším okruhu, kde se podle Simona nachází dohromady 2163 chovů ptactva s více než 38.000 kusů drůbeže a ptactva, inspektoři mimo jiné sčítají chovy a kontrolují převozy drůbeže. Přísná opatření bude možné uvolnit v případě, že se další případy ptačí chřipky v okolí místa nákazy neprokážou.


"Nadále platí zákaz chovu drůbeže na otevřených prostranstvích. Na celém území Slovenska je třeba zabránit kontaktu chované drůbeže s volně žijícím ptactvem," upozornil Simon. Dodal, že dodržování tohoto opatření budou veterináři pečlivě kontrolovat hlavně v okolí míst nálezu infikovaných ptáků. V případě porušení nařízení bude drůbež vybita bez nároku na finanční kompenzaci, zdůraznil ministr.


Vybíjení chovů drůbeže úřady nařídí i v případě, že se v chovu potvrdí výskyt ptačí chřipky. Pokud majitel drůbeže neporušil nařízení, dostane od státu náhradu vzniklé škody, poznamenal ministr.


Veterinární ústav ve Zvolenu od oznámení podezření na výskyt ptačí chřipky, tedy od úterý tohoto týdne, prověřil 134 vzorků. Ani v jednom případě se podle Simona přítomnost viru neprokázala. Dalších 56 vzorek se zkoumá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist