Marihuanu již okusila více než pětina dospělých obyvatel Evropské unie, 62 milionů, třetina z nich během posledního roku a tři miliony denně či téměř denně. Užívání konopí je podle údajů, které dnes v Bruselu zveřejnilo Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA), je nejrozšířenější v České republice.

Česko se objevuje v popředí evropského žebříčku i u dalších narkotik, jako jsou taneční droga extáze, lysohlávky či metamfetamin (pervitin).

Podle výroční zprávy, sestavené z údajů členských států EU, Norska, Bulharska a Rumunska, je míra užívání konopí mladými dospělými v posledním roce nyní nejvyšší v České republice (22,1 procenta), ve Francii, v Británii a ve Španělsku. Naopak nejnižší je v Řecku, ve Švédsku, v Polsku a v Portugalsku. Česká republika také hlásí nejvyšší odhadovanou míru mezi školní mládeží ve věku 15-16 let: 44 procent. Slovensko na sedmé příčce hlásí 27 procent.

Kokain je populárnější

Unijní agentura varuje především před růstem dovozu a užívání kokainu. Podle odhadu má zkušenost s touto drogou okolo devíti milionů Evropanů. Odhady se blíží číslům z USA, což EMCDDA vede k obavám, že v některých částech Evropy se kokain etabluje jako preferovaná stimulační droga. Rozšíření se však mezi jednotlivými zeměmi výrazně liší, nejvyšší míru hlásí Španělsko a Británie, ale stále oblíbenější je i v Dánsku, Itálii, Maďarsku, Nizozemsku a Rakousku. Podle agentury kokain hraje rozhodující úlohu v asi desetině úmrtí na předávkování.

Zatímco užívání cracku zůstává v Evropě omezené, ve většině zemí EU pokračuje vzestup extáze a amfetaminů. Extázi v EU užívá okolo 2,6 milionu Evropanů. Nejvyšší podíl mezi mladými dospělými v posledním roce hlásí Británie (6,9), Česká republika (5,9), Španělsko (3,8) a Estonsko (3,7 procenta). Evropa také zůstává hlavním střediskem výroby extáze a amfetaminů. Většina amfetaminů zabavených předloni pocházela z Nizozemska, Polska a Belgie.

"Přes růst problémů s metamfetaminem v Africe, Asii, Austrálii, USA a na Novém Zélandu významné užívání této drogy v rámci EU existuje pouze v České republice a na Slovensku," uvádí lisabonská agentura s připomínkou, že v ČR se jedná o místní problém již od 80. let, vedoucí k více než polovině žádostí o léčbu.

Užívání syntetických halucinogenních látek jako LSD zůstává v Evropě na nízké úrovni. Ale mezi školní mládeží je poměrně rozšířeno experimentování s přírodními halucinogeny. Obliba lysohlávek se v České republice, Dánsku, Itálii, Nizozemsku, Rakousku a Polsku pohybovala na úrovni extáze.

Počet problémových uživatelů drog v rozšířené EU agentura odhaduje na 1,2 až 2,1 milionu, z nichž až 1,3 milionu užívá drogy injekčně. Počty rostou v Dánsku, Rakousku, Finsku, Švédsku a Norsku, zatímco v ČR, Německu, Řecku a Irsku dochází ke stabilizaci nebo poklesu.

Počty nových uživatelů heroinu v celé Evropě obecně poklesly. Osoby podstupující léčbu nyní uvádějí spíše problémy s kokainem (včetně cracku) a konopím nebo s užíváním více drog současně. Předávkování je stále hlavní příčinou úmrtí uživatelů opiátů, ale počty smrtelných případů u mladých lidí nyní klesají. Celkový počet úmrtí souvisejících s drogami v původní "patnáctce" a v Norsku poklesl z 8394 v roce 2001 na 7122 případů v roce 2002.
Situace je odlišná u "nováčků" a kandidátů, kde podstatně vzrostl počet úmrtí u osob mladších 25 let. Na předávkování umírají v nejnižším věku narkomani v Rumunsku (22,4 roku), Estonsku (24 let), Lotyšsku (29 let) a Litvě (29,3 roku). Počet úmrtí z předávkování se stabilizoval v České republice, Lotyšsku, Maďarsku a Bulharsku.

Pochvala substituční léčbě

Agentura ocenila sedminásobný růst substituční léčby v posledním desetiletí; nyní se jí podrobuje na 530.000 lidí. Ale klienti z desítky nových členských států, Bulharska a Rumunska jsou zastoupeni jen jedním procentem. Například léčba buprenorfinem je běžná pouze v ČR.

Od konce 90. let ve většině států roste kriminalita související s drogami; v Estonsku se tento počet zvýšil desetkrát a v Polsku ztrojnásobil. Podle loňského průzkumu 63 procent mladých lidí považuje za snadné opatřit si drogy u svých domovů.


Avšak zatímco do roku 2001 bylo možné většinu nových případů AIDS v EU přičíst injekčnímu užívání drog, nyní největší počet připadá na heterosexuální přenos. Výsledek EMCDDA přičítá především lepšímu přístupu k léčbě (s výjimkou Pobaltí), dalším službám, jakož i poklesu injekčního užívání drog v některých zemích.

Míra infekce HIV mezi injekčními uživateli drog se pohybuje okolo jednoho procenta v ČR i na Slovensku, do pěti procent v Německu, Litvě a Lucembursku. Ale odhady okolo deseti procent a více jsou hlášeny z Estonska, Španělska, Francie, Itálie, Lotyšska, Nizozemska, Polska a Portugalska.

Méně povzbudivé jsou však zprávy o hepatitidě typu B a C, coby nejčastější příčinou nemocí injekčních uživatelů drog v Evropě. Míra infekce v Belgii, Estonsku, Řecku, Itálii, Polsku, Portugalsku a Norsku dosahuje více než 60 procent injekčních uživatelů drog.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist