Čeští politici ještě ani nestihli rozhodnout o způsobu ratifikace euroústavy, zda se uskuteční referendum nebo bude stačit parlamentární procedura, a euroskeptický prezident Václav Klaus už grandiózně odstartoval kampaň za "ne". Podivné situace si už všiml i respektovaný francouzský deník Le Monde. List reaguje na středeční křest knihy "Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě", ke které napsal prezident předmluvu a kriticky se v ní vyjadřuje k chystané ústavě Evropské unie. Útlou publikaci vydala instituce Centrum pro ekonomiku a politiku, kde je Klaus čestným předsedou správní rady.
Le Monde připomíná, že se publikace, která obsahuje český překlad analýzy návrhu evropské ústavy od skupiny euroskeptických irských odborníků, dostane v nákladu 40 tisíc výtisků do knihoven i kiosků.
"Klaus je známý svým hlubokým opovržením k novinářům," píše list a dodává, že i proto Klaus neopomněl zdůraznit, že "v titulku je ano i ne". "V knize ale není jediná věta, která by byla evropské ústavě příznivá," napsal Le Monde.
Deník píše, že v kapitole "Je vůbec něco dobrého na euroústavě?" se sice objevuje tvrzení, že v pstavě jsou i dobré body, shrnutí ale hovoří o tom, že "euroústava vytvoří z EU jeden velký superstát". Le Monde celkově označil předmluvu za "skutečnou obžalovací řeč proti ústavě a proti většině vedoucích evropských představitelů". "Klaus tam předkládá své 'desatero přikázání', nové desky zákona ultraliberálních opozičníků vůči ústavě."
Deník tak naráží na to, že Klaus přirovnal nedávno Evropskou unii k někdejší Radě vzájemné hospodářské pomoci. Výtky shrnul v únoru do desatera, jež v Česku i v Evropě vyvolalo velkou polemiku. "A to ještě odmítl, že by byl europesimista a nacionalista," dodává list.
Francouzský list dále konstatuje, že Klaus je jediný šéf státu v Evropě, který vede kampaň proti ratifikaci ústavy. Píše rovněž, že prezident "bez odstínů pranýřuje stoupence evropské integrace" a že "jeho pamflet se nerozpakuje používat obraty a výrazy, jichž před 'sametovou revolucí' používaly komunistické úřady proti disidentským intelektuálům".
"Kabinet premiéra Stanislav Grosse na Klausova slova nereagoval," konstatuje Le Monde.
Článek o Klausovi v Le Mondu tvoří součást širšího bloku materiálů k ústavě. Deník kromě jiného cituje výsledky průzkumu agentury Eurobarometr, podle nichž jsou obyvatelé evropských zemí k Evropské unii stále lhostejnější. Ve Francii je to prý zvlášť citelné po loňském rozšíření unie o deset nových členů.
Podle vrchního ředitele výzkumu Eurobarometru Rubena Mohedano-Brethese na podzim 2004 43% obyvatel EU tvrdilo, že jsou lhostejní k eventuálnímu vystoupení jejich země z Evropské unie. Dalších třináct procent dotázaných má rovněž daleko ke spokojenosti s EU. Celkový výsledek se rovná tomu, že více než polovině respondentů je jedno, jak se bude budoucnost EU vyvíjet.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist