Čeští politici ještě ani nestihli rozhodnout o způsobu ratifikace euroústavy, zda se uskuteční referendum nebo bude stačit parlamentární procedura, a euroskeptický prezident Václav Klaus už grandiózně odstartoval kampaň za "ne". Podivné situace si už všiml i respektovaný francouzský deník Le Monde. List reaguje na středeční křest knihy "Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě", ke které napsal prezident předmluvu a kriticky se v ní vyjadřuje k chystané ústavě Evropské unie. Útlou publikaci vydala instituce Centrum pro ekonomiku a politiku, kde je Klaus čestným předsedou správní rady.


Le Monde připomíná, že se publikace, která obsahuje český překlad analýzy návrhu evropské ústavy od skupiny euroskeptických irských odborníků, dostane v nákladu 40 tisíc výtisků do knihoven i kiosků.


"Klaus je známý svým hlubokým opovržením k novinářům," píše list a dodává, že i proto Klaus neopomněl zdůraznit, že "v titulku je ano i ne". "V knize ale není jediná věta, která by byla evropské ústavě příznivá," napsal Le Monde.


Deník píše, že v kapitole "Je vůbec něco dobrého na euroústavě?" se sice objevuje tvrzení, že v pstavě jsou i dobré body, shrnutí ale hovoří o tom, že "euroústava vytvoří z EU jeden velký superstát". Le Monde celkově označil předmluvu za "skutečnou obžalovací řeč proti ústavě a proti většině vedoucích evropských představitelů". "Klaus tam předkládá své 'desatero přikázání', nové desky zákona ultraliberálních opozičníků vůči ústavě."


Deník tak naráží na to, že Klaus přirovnal nedávno Evropskou unii k někdejší Radě vzájemné hospodářské pomoci. Výtky shrnul v únoru do desatera, jež v Česku i v Evropě vyvolalo velkou polemiku. "A to ještě odmítl, že by byl europesimista a nacionalista," dodává list.


Francouzský list dále konstatuje, že Klaus je jediný šéf státu v Evropě, který vede kampaň proti ratifikaci ústavy. Píše rovněž, že prezident "bez odstínů pranýřuje stoupence evropské integrace" a že "jeho pamflet se nerozpakuje používat obraty a výrazy, jichž před 'sametovou revolucí' používaly komunistické úřady proti disidentským intelektuálům".


"Kabinet premiéra Stanislav Grosse na Klausova slova nereagoval," konstatuje Le Monde.


Článek o Klausovi v Le Mondu tvoří součást širšího bloku materiálů k ústavě. Deník kromě jiného cituje výsledky průzkumu agentury Eurobarometr, podle nichž jsou obyvatelé evropských zemí k Evropské unii stále lhostejnější. Ve Francii je to prý zvlášť citelné po loňském rozšíření unie o deset nových členů.


Podle vrchního ředitele výzkumu Eurobarometru Rubena Mohedano-Brethese na podzim 2004 43% obyvatel EU tvrdilo, že jsou lhostejní k eventuálnímu vystoupení jejich země z Evropské unie. Dalších třináct procent dotázaných má rovněž daleko ke spokojenosti s EU. Celkový výsledek se rovná tomu, že více než polovině respondentů je jedno, jak se bude budoucnost EU vyvíjet.