BRUSEL/ŘÍM 29. října (zpravodaj ČTK) - Státníci Evropské unie dnes při ceremonii podpisu ústavní smlouvy EU zdůrazňovali historický, zlomový význam tohoto dokumentu, který umožní rozšířené Evropské unii fungovat ve 21. století ve prospěch občanů a národů. Naléhali, že je třeba ji lidem vysvětlit a zajistit její úspěšnou ratifikaci ve 25 členských státech.


"Ústavu musí podpořit stále obnovovaný závazek vůči občanům; unie se musí neustále snažit odrážet a uspokojovat tužby lidí," prohlásil italský premiér Silvio Berlusconi. Připomněl, že prakticky celá Evropa je dnes sjednocena kolem stejných ideálů svobody, demokracie, spravedlnosti a prosperity, které ústava potvrzuje a zaručuje.


Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, jehož země momentálně v EU předsedá, označil dnešní podpis za vyvrcholení cesty, ale také za nový začátek. "Ústava nám dává možnost učinit Evropu ekonomicky silnější, bezpečnější a spravedlivější. Musíme spojit své síly, abychom této šance využili," uvedl.


Připomněl, že díky integračnímu procesu žije Evropa šest desetiletí v míru, že se podařilo překonat její rozdělení. Ústava je podle něj dobrý základ pro společnou budoucnost. "Mír, bezpečnost a prosperita jsou vzácné a křehké hodnoty. Tato ústava je posiluje. Proto je pro mě dnešní den symbolem naděje," řekl.


Podobně se vyjadřovali další řečníci - irský premiér Bertie Ahern, který prosadil schválení ústavní smlouvy na červnovém summitu, předseda Evropského parlamentu Josep Borrell, šéf Evropské komise Romano Prodi a jeho nástupce José Barroso, který měl původně nastoupit od 1. listopadu, ale musel to odložit kvůli nesouhlasu Evropského parlamentu se složením jeho týmu.


Barroso o těchto problémech pomlčel. Zaměřil se na proces ratifikace ústavy v národních parlamentech a v referendech - za výklad ústavy nesou podle něj hlavní odpovědnost vlády, ale instituce EU jim musejí pomoci při poskytování objektivních informací o nové smlouvě. "Parlamenty, jež budou hlasovat, a národy, které budou povolány k referendům, musejí být dokonale informovány, aby se vyslovily se znalostí věci."


Jakmile projevy dozněly, začali se státníci přesouvat do síně Orazi e Curiazi, kde 25. března 1957 nejvyšší představitelé Francie, Německa, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska podepsali Římské smlouvy ustavující Evropské hospodářské společenství a Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom). Tam v abecedním pořádku ústavu podepisují.