MOSKVA 2. září (zpravodajka ČTK) – Po dvou dnech zadržování rukojmí ve škole v severoosetském městě Beslan je stále nejasné:
- Kolik přesně rukojmí se nachází ve škole. Původní informace hovořily o 400 zajatých osobách, z toho asi o polovině dětí. Dnes dopoledne oficiální zdroje oznámily, že je jich 354; později se však s odvoláním na zdroje ze severoosetské Federální bezpečnostní služby mluvilo zhruba o zhruba 300 osobách. Nebylo však upřesněno, kolik z nich tvoří děti. Podle středečních informací šlo o 132 dětí. Dnes však údaje o dětech upřesněny nebyly; místní obyvatelé v rozhovoru s novináři tvrdí, že rukojmí je podstatně více.


- Liší se informace o počtu obětí. Podle různých oficiálních zdrojů je jich od sedmi do dvanácti. Některé neoficiální zdroje ovšem hovoří až o 16. Není znám také přesný počet zraněných. Není jasné, zda uvnitř školy jsou mrtví nebo zranění.


- Dosud se neví, kdo stojí za přepadením školy a kdo vede teroristické komando. V čele skupiny prý může být bývalý tajemník čečenské bezpečnostní rady Doku Umarov či známý předák čečenských separatistů Šamil Basajev. Další zdroje však hovoří o málo známých radikálních islámských skupinách z Ingušska, tzv. ingušském džamaátu, anebo o organizacích ze Severní Osetie. Oficiálně se zatím mluví pouze o tom, že mezi útočníky jsou Inguši, Osetové, Čečenci i Rusové.


- Není přesně znám počet teroristů. Mluví se o 15 až 30 osobách, z toho dvou až čtyřech ženách.


- Stále není jasné, zda teroristé zveřejnili nějaké požadavky, za kterých jsou ochotni rukojmí propustit. Severoosetský prezident Alexandr Dzasochov dnes řekl, že žádné požadavky nejsou známy. Ve středu ovšem ruské agentury psaly, že teroristé požadují propuštění osob zadržených v souvislosti s podezřením z účasti na červnovém teroristickém útoku v ingušské Nazrani, kde bylo zabito asi sto osob, většinou policistů. Údajně také požadovali stažení ruských vojsk z Čečenska.


- Podle některých informací teroristé poslali videokazetu se záznamem rukojmí. Později však oficiální zdroje uvedly, že kazeta byla prázdná.

Související