Mark Weiner pracuje jako specialista na americkou imigrační legislativu více než patnáct let. Mluví plynně španělsky a čínsky a spolupracuje s právníky v Latinské Americe, Evropě, Asii a na Blízkém Východě. V poslední době se specializuje na firemní problematiku - zakládání podniků a poboček v USA. Zastupoval ale i jednotlivce, například u deportačních soudů. Přednáší a publikuje v angličtině a španělštině. Sídlí na Floridě, jeho žena pochází z Peru.

Jakou mají šanci Češi, kteří chtějí legálně pracovat a třeba i žít v USA?

Rozhodně mají šanci. Ale abych k vám byl zcela upřímný, za Bushovy vlády se situace v tomto ohledu velice zhoršila. Pracuji v oboru přes patnáct let a poslední tři roky jsou pro imigranty zdaleka nejhorší. Za Clintona byla situace příznivější. Samozřejmě ale hraje roli i válka proti terorismu.

Pokud by se stal prezidentem Kerry, byla by to tedy pro imigranty dobrá zpráva?

Nechci hádat. Národní bezpečnost zůstane každopádně prioritou. Ale myslím, že by demokraté mohli být štědřejší, kavalírštější.

Prezident Bush ale navrhuje usnadnit dočasnou práci cizinců...

Pokud by byl návrh přijat, mohlo by to být výhodné pro ty cizince, včetně Čechů, kteří si chtějí přivydělat pomocnými pracemi, to ano. Bush ale především chce přinutit tři miliony či více Mexičanů, kteří dělají ilegálně, aby se přihlásili, zaregistrovali, podepsali papír - rozumím, že dostávám tříleté pracovní povolení. Rozumím, že až ty tři roky uplynou, vrátím se do Mexika a pokud ne, mohu být deportován bez právníka. Je to trik.

Jaké tedy mají Češi možnosti prosadit se v Americe?

V minulosti bohužel mnoho z nich přijelo na turistická víza a pak se snaží zůstat a pracovat nelegálně. To samozřejmě není správná cesta. Nejlepší je si předem sehnat informace a třeba zjistit, že USA a ČR uzavřely smlouvu o investicích. Pomocí víz E1 a E2 můžete založit či koupit podnik, nebo podnikat v importu a exportu. Tady jsou třeba nějaké minimální investice. Ale třeba vízum L1A umožňuje českému podnikateli založit pobočku v USA bez stanovené minimální investice. Potřebuje tedy nějakou místnost, stůl a měl by najmout nějaké americké zaměstnance. Ale bez toho těžko můžete dělat byznys.

Četl jsem, že je výhodné založit firmu v některých konkrétních státech - Nevadě, Delaware či na Floridě...

Imigrační zákony jsou federální, všude stejné. Kam jdete, záleží na hodně faktorech. Jedním z nich jsou daně. Na Floridě je jen federální daň, neplatíme státní daň - díky příjmům z Disney Worldu a turistiky nemusíme platit daň z příjmů státu, ale jen federální vládě. V New Yorku zaplatíte federální a ještě státní daň, tedy asi dalších patnáct procent navíc. Některé státy dávají zahraničním firmám daňové prázdniny, aby si otevřely pobočky v jejich městech.

A pokud chci pracovat jako fyzická osoba? Říká se, že nejsnazší cestou je se oženit či vdát...

Nejsnazší? Ale ne. Pokud máte vysokoškolský diplom a třeba příbuzného či známého v USA, můžete sehnat práci v oboru a povolení na šest let. Zaměstnavatel musí dopředu podepsat, že vám zaplatí stejně nebo víc, než Američanovi na stejné pozici.
Pokud vás propustí, platí letenku domů. Ale to není bežné. Pokud něco nefunguje, včas vám řeknou a máte čas zkusit sehnat místo u jiné společnosti. Musí to být ale v oboru.

To se ale každému nepodaří. Řekněme, že dělám v USA nelegálně a chytí mě. Může mi v takové situaci právník pomoci?

Když vás chytí při nelegální práci, deportují vás. Abyste tomu zabránil, musíte prokázat imigračnímu soudci, že máte nějaký závažný důvod v Americe zůstat. Buď tam máte někoho z rodiny - manžela, manželku, otce, matku, syna, dceru a nebo tam více než 10 let žijete a zpřetrhání vazeb by pro vás bylo velice tvrdé. Další možností je politický azyl - nemůžete se vrátit do vlasti, protože by vás tam zabili, mučili, zavřeli. To ale v případě Česka nepůjde. Právník může pomoci ve všech fázích. Řeknu vám jeden tvrdší příklad.
mark-weiner-200.jpg ()Jako Američan si třeba vezmu Češku, ale nejsem zrovna inteligentní, takže žena přijede jako turistka a já nezažádám o papíry pro trvalý pobyt, zelenou kartu. Zatknou ji, když krade ve Wal-Martu nebo někde. Půjde do vězení nebo zaplatí pokuty a deportují ji. I když je vdaná za Američana, třeba více let, protože nemá vystavené papíry. Nemá šanci zůstat. S dobrým právníkem ji dostanete zpátky se zelenou kartou do tří let, bez právníka se vám to taky nemusí podařit vůbec.

Prověřují američtí úředníci pravost manželství, jako ve filmu s Gerardem Depardieu?

Ano. Jsou dost podezřívaví. Pokud jste v manželství v době pohovoru méně než dva roky, nedají vám trvalý pobyt, ale dočasný - zelená karta je platná jen na dva roky. Za dva roky musíte dokázat, že jste stále spolu, například společnými účty. Mohou vás posadit do oddělených místností, kde vás nahrávají na video a vypovídáte pod přísahou. Řeknou vám, že pokud zalžete, půjdete do vězení a dostanete pokutu. Už to některé lidi tak zastraší, že pokud se třeba jen snaží pomoct, couvnou. Ptají se vás na detaily, na jméno psa vašeho protějšku. Pokud je to manželství falešné a nežijete spolu, mohou vás nachytat. Zkušenost z praxe mám ale takovou, že ta skutečně falešná manželství se rozvádějí během prvních šesti měsíců. Potřebujete žít s někým jiným a podobně. Žadatel o zelenou kartu potom musí imigračním úředníkům dokazovat, že to bylo opravdové manželství, ne koupené. Což je možné, protože i reálná manželství se rozpadají. Můžete se vymlouvat na kulturní rozdíly a podobně.

Zelená karta prý už není zelená, je to pravda?

Ano. Bývala zelená, ale teď je růžová. Ženám by se líbila. A je velmi sofistikovaná, plná hologramů a biometrických kódů. Prakticky se nedá zfalšovat.

Jedna známá, mladá Češka, jela do USA na pozvání jako turista. Vízum měla v pořádku, čekali ji na letišti v New Yorku, imigrační orgány ji ale nepustily a poslaly zpět do Prahy. Byla z toho dost nešťastná, ale nijak neprotestovala - nebyla to chyba?

To byla. Je sice pravda, že vízum vám nedává právo na vstup a existuje nový zákon, podle něhož vás mohou deportovat z letiště i bez právníka. To ale opravdu musíte být terorista nebo zločinec. Pokud jedete jako turista a neměl jste předtím problémy, imigrační úředníci se mohou snažit zvláště mladou ženu zastrašit. Řeknou, podepiš tenhle papír a pošleme tě příštím letem domů. Na tom papíře stojí - nechci do Ameriky, chci zrušit vízum, nežádám právníka, nechci mluvit se soudcem, chci domů. Podepíše to, protože se bojí. Protože jí řeknou, že jinak půjde před soud či do vězení.
Jako imigrační právník nemáte lidi učit, co říkat na hranici. Pak by to bylo pro ně moc lehké. Ale řeknu vám, co radím ostatním. Pokud máte v pořádku papíry a pokud jste předtím neměli v USA žádný problém, pošlete imigračního úředníka k čertu.
Chtějte vědět jeho jméno a chtějte mluvit s jeho nadřízeným. Neudělali jste nic špatného a bojujete o svoje právo. Jakmile se s nimi začnete hádat, žádat právníka, soudce - nechají vás jít.

 



Užitečná stránka s přehledem typů víz (anglicky):
http://www.foravisausa.com/

Profil Marka Weinera (anglicky):

http://www.becker-poliakoff.com/attorneys/bios/weiner_m.html

Další informace a právní pomoc v ČR:

http://www.becker-poliakoff.cz/

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist