BRATISLAVA 10. února (ČTK) - Slovenská vláda dnes podnikla první krok k zavedení školného na univerzitách již od letošního podzimu. Schválila návrh zákona o studentských půjčkách a změny dalších zákonů, které by měly vést k poplatkům za denní i dálkové studium. Návrhy kabinetu ale ještě čekají na konečné slovo parlamentu.
Podle pravicové vlády Mikuláše Dzurindy by měli studenti na obou typech studia platit od pěti do 30 procent nákladů na vzdělávání. Posluchačům univerzit, kteří budou mít problémy s placením školného, pomůže půjčkový fond, do něhož peníze vrátí postupně po ukončení vysoké školy. V zemi se také zcela změní systém přidělování stipendií.
Zavedení školného bude studenty stát podle rozhodnutí jejich školy od zhruba 3500 do 22.000 slovenských korun ročně a z této částky musí univerzita nejméně čtvrtinu odvést do stipendijního fondu. Předpokládá se, že nejvyšší poplatky zavedou školy zejména za studium práv, medicíny nebo uměleckých oborů.
Česká republika školné na univerzitách zatím nezavedla a poplatky za studium jsou předmětem letitého sporu mezi pravicí a levicí. Kritici slovenské reformy vysokých škol proto předpokládají, že zavedení školného v zemi mezi Tatrami a Dunajem by mohlo přimět ještě více Slováků ke studiím na bezplatných českých univerzitách.
Pokud návrhy z dílny ministerstva školství SR posvětí parlament, novely i zákon o půjčkách by měly začít platit na podzim - na začátku příštího akademického roku. Podpora parlamentu pro tyto změny ale zatím není zcela jistá. Kabinet totiž ztratil sněmovní většinu a podpora zákonů závisí na několika nezávislých poslancích, většinou ale s pravicovým smýšlením. Většina opozice se již nechala slyšet, že se zavedením školného nesouhlasí.
Na 25 slovenských univerzitách studuje nyní více než 100.000 studentů. Dosud se školné vybíralo pouze za dálkové studium; i tento způsob zpoplatnění ale mnohdy využíval "legislativní díry", protože podle stávajících zákonů bylo studium bezplatné. Státní a veřejné univerzity proto od externích studentů vybíraly poplatky jako "příspěvky" do kasy škol a nemohly je právně vymáhat.
Podle ministerstva školství by zavedení poplatků mělo zvýšit kapacitu vysokých škol a tedy umožnit většímu počtu Slováků dosáhnout kvalitního univerzitního vzdělání. Mnozí mladí lidé si totiž stěžují, že se nemohou dostat na přeplněné univerzity, ačkoli jejich počet dále roste. V příštím roce by měla v zemi začít fungovat i první soukromá vysoká škola.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist