BRUSEL/PRAHA 12. prosince (ČTK) - "Opatrný optimismus" cítil dnes na summitu EU v Bruselu český premiér Vladimír Špidla před tím, než spolu s 27 dalšími šéfy států a vlád usedl ke společnému obědu.
Sněmovna mu zaslala potěšující zprávu, že uzavřela mnohahodinovou rozpravu o mandátu, s nímž česká delegace odjela na jednání o euroústavě. Opozice totiž neprosadila své představy o tom, jak by měla česká delegace postupovat. Sněmovna nepodpořila návrh ODS, na jehož základě měla vyzvat vládu, aby při jednání nepřipustila zhoršení postavení Česka uvnitř EU. K tématu evropské ústavy se dolní komora znovu vrátí už v úterý odpoledne, kdy má vyslechnout zprávu o tom, co vyjednavači v Bruselu dohodli.
Díky podpoře většiny našich poslanců se premiér Špidla a celá česká delegace mohli ponořit do složitého vyvažování národních zájmů, jejichž střet hrozí zmařit projekt evropské ústavy.
"Příprava je pokročilá a názory jsou rozporné; někteří říkají to a jiní ono. Přitom převažuje opatrný optimismus, to určitě ano," řekl Špidla novinářům. Má "pocit", že by mělo dojít k dohodě, plně však souhlasí s výrokem předsedajícího italského premiéra Silvia Berlusconiho, že to nesmí být za každou cenu.
"Nebude-li možné uzavřít mezivládní konferenci do nedělního rána, což je nejzazší termín, který jsme si stanovili, bylo by lépe pokračovat, než stvrdit špatnou dohodu," řekl Berlusconi novinářům. Myslel tím, že by bylo lepší pokračovat v jednání v novém roce, za irského předsednictví.
"Než podepsat dohodu, která by nebyla spravedlivá a neodpovídala zájmu České republiky, tak je správné jednat dál. Z tohoto hlediska časový limit a časový tlak není," podpořil tento názor Špidla.
Zdůraznil, že pro zemi jako Česko je velmi obtížné se rozhodnout, zda dát přednost systému vážení hlasů podle Smlouvy z Nice nebo rozhodování takzvanou dvojí většinou; oba mají klady i zápory. Česká delegace se bude rozhodovat podle vývoje situace, podle toho, jaký kompromis se bude v té které chvíli rýsovat.
"Budeme posuzovat, zda navrhovaný konsens zajišťuje to, co chceme, tedy rovnou, efektivní a vlivnou českou pozici v EU. To je náš základní cíl," prohlásil premiér.
Po obědě se státníci sejdou na chvíli dohromady a pak začne Berlusconi hovořit s každým zvlášť. Tato "kombinace pléna a zpovědí", běžná při obtížných summitech EU, potrvá podle všeho až do večeře. Diplomaté se domnívají, že při večeři by měl italský premiér předložit první návrh kompromisu.
"Pětadvacítka" naráží v podstatě jen na dva velmi sporné problémy z celé 250stránkové ústavy. První, ten hlavní, se týká způsobu rozhodování v Radě EU, tedy toho, jak silná bude ta která země při prosazování rozhodnutí či jejich blokaci. Druhý, méně obtížný, se týká složení Evropské komise.
Jediné Španělsko a Polsko rozhodně odmítají rozhodování dvojí většinou, na kterém se usnesl Konvent EU. Španělský premiér José Maria Aznar dnes řekl, že doufá v Berlusconiho návrh kompromisu, zatím však nic nedostal. Potvrdil, že Španělsko svou pozici drží.
"Máme za to, že Smlouva z Nice je pro Evropu nejlepší," prohlásil s tím, že hájí obecný evropský zájem, ne jen španělský.
Obdobně se vyjádřil polský ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszewicz. "Máme červené čáry, které naši partneři musí respektovat. Jinak není žádné řešení možné," řekl nekompromisně. Usoudil, že polský manévrovací prostor je minimální a začínající jednání bude zřejmě jedním z nejtěžších, jaké EU kdy zažila.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist