LOS ANGELES 8. října (ČTK) - Republikánský kandidát a herec Arnold Schwarzenegger byl v úterý zvolen guvernérem amerického státu Kalifornie v bezprecedentních volbách charakterizovaných vysokou účastí voličů odhodlaných zbavit se dosavadního guvernéra, demokrata Graye Davise, kterému opozice vytýkala, že dovedl stát na pokraj bankrotu.
Chci být guvernérem lidí, guvernérem všech Kaliforňanů, společně můžeme udělat velké věci, řekl stovkám nadšených příznivců v hotelu v centru Los Angeles 56letý Schwarzenegger, jehož první projev po zvolení se nesl po předvolebních šarvátkách ve smířlivém tónu k politickým soupeřům. schwarzenegger-manzelka250.jpg ()
Slíbil, že se ve své funkci obrátí nejen na republikány, ale i na demokraty a nezávislé, na své příznivce i odpůrce. Mé dveře budou vždy otevřené, prohlásil herec rakouského původu.
Schwarzeneggerovo zvolení je skutečným hollywoodským vyvrcholením kampaně, která začala peticí na odvolání Davise, pokračovala kandidaturou Schwarzeneggera, který ji oznámil v oblíbeném humoristickém diskusním pořadu, a vyvrcholila přihláškami 135 uchazečů o guvernérskou funkci. Mezi nimi se objevil i pornografický magnát Larry Flynt či bývalý dětský herec Gary Coleman. Ke skutečným favoritům však patřil vedle Schwarzeneggera demokrat a dosavadním viceguvernér Cruze Bustamante a republikánský senátor Tom McClintock.
 Kaliforňané měli rozhodnout, zda si přejí Davisovo odvolání. A pokud ano, kdo přijde na jeho místo. Zatím byly spočítány hlasy ze 70 procent volebních okrsků. Výsledky ukazují, že pro Davisovo odvolání hlasovalo 54,6 procenta voličů, zatímco 45,4 procenta ho podpořilo. Kromě toho pro Schwarzeneggera bylo podle částečných výsledků 48 procent voličů, pro Bustamanteho 32 procent a pro McClintocka asi 13 procent.
 Voliči rozhodli, že nastal čas, aby sloužil někdo jiný a já přijímám jejich úsudek, přijal porážku Davis. Před chvílí jsem telefonoval Arnoldu Schwarzeneggerovi, abych mu pogratuloval, dodal odcházející guvernér.
Schwarzeneggerovi se podařilo zvítězit přes vlnu obvinění, která se objevila v posledních dnech před volbami a týkala se především sexuálního obtěžování řady žen v minulosti a údajných obdivných výroků na adresu Adolfa Hitlera.
Podle analytiků tento fakt i vysoká volební účast potvrzují silnou touhu kalifornských voličů po změně. K volebním urnám přišlo na deset milionů kalifornských voličů, kteří na mnoha místech tvořili i fronty. Je to o 30 procent více, než v listopadu 2002, kdy byl guvernérem znovuzvolen Davis.
Schwarzeneggerovo vítězství vyvolalo velký rozruch nejen v Kalifornii, ale i v jeho rodném Rakousku. "V roce 1962, kdy u mě začínal, nikdo netušil, že to dotáhne tak daleko," řekl Kurt Marnul, někdejší Schwarzeneggerův kulturistický trenér. Potěšení vyjádřila i šéfka rakouské diplomacie Benita Ferrerová- Waldnerová. "Jako rakouská ministryně zahraničí se samozřejmě těším z tohoto velkého politického úspěchu prominentního zahraničního Rakušana."
Schwarzenegger po obviněních ze sexuálního obtěžování připustil, že se v minulosti "občas špatně choval", ale některá obvinění označil za falešná a za pokus zastavit jeho kandidaturu.
Voličům však jeho minulost evidentně nevadila a vyměnili ho za Davise, který se stal jedním z nejméně oblíbených politiků v zemi. Guvernérem se stal poté, co působil na řadě postů v kalifornském hlavním městě Sacramentu.
Naopak Schwarzeneggerova politická nezkušenost se voličům zdála předností a umožnila mu stát se po Ronaldu Reaganovi v 60. letech druhou hollywoodskou hvězdou, která pod republikánskou vlajkou dobyla Kalifornii.
Davis je prvním kalifornským guvernérem, kterého voliči odvolali před skončením funkčního období, a jen druhým guvernérem kteréhokoli amerického státu, jehož potkal tento osud. Naposledy byl v roce 1921 odvolán republikánský guvernér Severní Dakoty Lynn Frazier.
Schwarzeneggerovo vítězství je důležitou vzpruhou pro republikány, kteří mají v Kalifornii jen málo vysokých politických úřadů a při posledních prezidentských volbách v tomto nejlidnatějším americkém státě vyhrál demokrat Albert Gore.
I když někteří analytici připisují Schwarzeneggerův úspěch jeho filmové popularitě a populistické rétorice, podle řady názorů je jeho síla především v centristických postojích. Nalevo máte Bustamanteho, který mluví o osmi miliardách v nových daních, a napravo McClintocka - oba dali celý politický střed Schwarzeneggerovi, řekl republikánský analytik Allan Hoffenblum.






Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist