Turecko ve středu zahájilo vojenskou ofenzivu na severu Sýrie. Oznámil to na Twitteru turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda operaci odstartovala společně s protureckými povstalci, dodal prezident. Předem ohlašovaná akce má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS). Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) hlásí první oběti ofenzivy, mezi civilisty si bombardování příhraničního regionu vyžádalo životy pěti civilistů a tří bojovníků. Kromě toho byly desítky civilistů zraněny, tvrdí koalice. Koalice vyzvala spojenecké země, aby na sebe vzaly zodpovědnost a předešly bezprostředně hrozící humanitární katastrofě. Turečtí vojáci již také zahájili pozemní fázi operace. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany.

Turecký prezident na svém oficiálním twitterovém účtu oznámil, že operace nazvaná Pramen míru začala a že jejím cílem je vymýtit "hrozbu teroru". "Naše ozbrojené síly společně se syrskou Národní armádou (hlavní protureckou povstaleckou silou v Sýrii) na severu Sýrie zahájily operaci Pramen míru proti teroristickým organizacím s cílem zničit teroristický koridor, který chtějí vytvořit na naší jižní hranici, a vnést do regionu mír a pokoj," napsal Erdogan.

Na ofenzivě se podílejí povstalci ze syrské Národní armády. Ta ve středu prohlásila, že s kurdskými bojovníky na severovýchodě Sýrie nebude mít slitování a že budou drceni "železnou pěstí".

Syrská tisková agentura SANA napsala, že "turecká agrese" začala v příhraničním městě Rás al-Ajn, které leží naproti tureckému městu Ceylanpinar.

Turecký bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že operace začala leteckými údery a bude ji podporovat dělostřelectvo a ostřelování z houfnic.

Podle Reuters ve středu městem Rás al-Ajn na severovýchodě Sýrie a u hranice s Tureckem otřáslo několik velkých explozí právě v době, kdy Erdogan oznamoval začátek ofenzivy. Nad městem byl slyšet hluk z letadel a z budov stoupal dým.

Turecká státní média uvedla, že na město dopadly minometné granáty, ale nezpůsobily žádné oběti. SDF ale hlásí celkem osm mrtvých. Koalice vyzvala spojenecké země, aby na sebe vzaly zodpovědnost a předešly bezprostředně hrozící humanitární katastrofě.

Agentura AP s odvoláním na americký a kurdský zdroj oznámila, že koalice SDF kvůli turecké operaci přerušila operace proti radikálům z IS. Podle arabsko-kurdské koalice SDF podnikají nálety turecké vojenské letouny a mezi lidmi je velká panika. Letouny údajně útočily proti pozicím 50 kilometrů v hloubi syrského území ve městě Ajn Ísa. Přes příhraniční region podle SDF přeletělo 25 tryskových letadel.

Turecké ministerstvo obrany ve středu ujistilo, že turecké síly dbají na to, aby neublížily spojeneckým vojákům v oblasti, a že operace je zaměřena jen na radikály a jejich základny či zbraně.

Později agentura Reuters s odvoláním na turecký bezpečnostní zdroj uvedla, že střely z houfnic začaly dopadat na základny a muniční sklady YPG. Dalšími cíli jsou pozice ostřelovačů YPG. Údery jsou údajně vedeny na cíle vzdálené od obytných oblastí.

SDF ve středu vyzvaly Spojené státy a jejich spojence k vytvoření bezletové zóny, která by oblast před tureckými útoky ochránila. SDF uvedly, že měly důvěru v dohodu o bezpečnostním mechanismu mezi USA a Tureckem. Nyní jsou naši lidé bezbranní, uvedla koalice ve svém prohlášení.

Ofenziva má být zaměřena na oddíly syrských Kurdů. Cílem je podle Ankary vytvoření bezpečnostní zóny na syrské straně syrsko-turecké hranice, která umožní návrat syrských uprchlíků.

Turecko začalo v posledních dnech otevřeně hovořit o invazi do severovýchodní Sýrie poté, co se z oblasti začali stahovat američtí vojáci. Ankaru před ofenzivou varovaly západní mocnosti i Moskva. Například ruský prezident Vladimir Putin ve středu podle Kremlu Erdogana v telefonickém rozhovoru nabádal, aby se v Sýrii vyhnul jakýmkoli krokům, které by mohly poškodit mírový proces, a vyzval ho, aby ofenzivu dobře zvážil.

Několik minut po zahájení přeshraniční operace televize CNN Turk oznámila, že turecké ministerstvo zahraničí v Ankaře si předvolalo velvyslance USA, aby ho informovalo o ofenzivě na severovýchodě Sýrie.

Koalice Syrských demokratických sil, jejíž páteří jsou kurdské milice YPG, pomohla porazit IS, který od roku 2014 obsazoval sever Sýrie i sousedního Iráku. Dosud Kurdy chránila přítomnost amerických spojenců, kteří spolu s nimi pomáhali IS porazit.

Turci kurdské milice označují za teroristickou organizaci a vyčítají jim spolupráci s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara vede ozbrojený boj od roku 1984.

Kurdské úřady v severní Sýrii vyhlásily třídenní všeobecnou mobilizaci a požádaly občany, aby vzdorovali tureckému vpádu.

"Vyzýváme náš národ, všechny etnické skupiny, aby se v této historicky citlivé době všichni přesunuli do oblastí blízkých hranici s Tureckem a zapojili se do akcí odporu," stojí ve výzvě kurdské administrativy.

Kurdové v ní také vyzývají svět k odpovědnosti, protože občany severní Sýrie může "stihnout humanitární katastrofa".

Mapa.

Sýrie se bude snažit útok všemi legitimními prostředky zmařit. Oznámilo to ve středu syrské ministerstvo zahraničí. Proti akci jsou i spojenci Damašku Rusko a Írán.

Ke znepokojení o budoucí osud Kurdů přispěl středeční útok teroristického Islámského státu na kurdské pozice v severosyrské Rakce.

"Sýrie důrazně odsuzuje bezohledná prohlášení a nepřátelské úmysly tureckého režimu, který přesouvá svou armádu k hranici," uvedlo ve středečním prohlášení ministerstvo zahraničí v Damašku. Podle něj je Sýrie odhodlána zmařit turecký útok "všemi dostupnými prostředky".

Na adresu syrských Kurdů se v prohlášení uvádí, že je vláda "připravena obejmout své marnotratné syny, pokud se vrátí k rozumu".

Ve čtvrtek bude jednat Rada bezpečnosti OSN

Na základě žádosti Velké Británie, Německa, Francie, Belgie a Polska bude ve čtvrtek za zavřenými dveřmi jednat Rada bezpečnosti OSN. Mluvčí Generálního tajemníka OSN Farhan Haq prohlásil, že jakákoliv vojenská operace musí plně respektovat Chartu OSN. "Generální tajemník věří, že neexistuje žádné vojenské řešení syrského konfliktu," dodal Haq.

Paříž ve středu oznámila, že společně s Londýnem a Berlínem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN k turecké ofenzivě v Sýrii. Francouzská státní tajemnice pro EU Amélie de Montchalinová řekla, že všechny tři země dokončují společné prohlášení, které tureckou ofenzivu "velmi rozhodně" odsuzuje. Později se k žádosti přidala také Belgie a Polsko.

Co nejostřeji ve středu tureckou ofenzivu odsoudil německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Turecko tím riskuje další destabilizaci regionu a opětovné posílení IS," řekl Maas v Berlíně. Podle něj hrozí také další humanitární katastrofa a nový pohyb migrantů. "Vyzýváme Turecko k ukončení jeho ofenzivy a k hájení jeho bezpečnostních zájmů mírovou cestou," uvedl Maas.

Spojené státy tureckou ofenzivu na severu Sýrie neschvalují a Ankaře jasně řekly, že operaci považují za špatný nápad. V prohlášení to ve středu uvedl americký prezident Donald Trump, informovala agentura Reuters. USA podle šéfa Bílého domu hodlají dohlédnout na to, aby Turecko splnilo svůj závazek, že ochrání civilisty a zabrání humanitární krizi.

"Spojené státy neschvalují tento útok a jasně Turecku řekly, že tato operace je špatný nápad," uvedl Trump v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům.

"Turecko se zavázalo k ochraně civilistů, ochraně náboženských menšin včetně křesťanů, a k tomu, že zajistí, aby nenastala humanitární krize, a my na tento závazek dohlédneme," dodal americký prezident.

Před začátkem ofenzivy Trump na Twitteru napsal, že vyslat vojska na Blízký východ bylo tím nejhorším rozhodnutím v dějinách Spojených států. "Tisíce našich skvělých vojáků zahynuly nebo byly zraněny," uvedl prezident. V prohlášení, které zveřejnil později v reakci na ofenzivu na sever Sýrie, znovu zdůraznil, že nechce vést "tyto nekonečné, nesmyslné války".

Americký republikánský senátor Lindsey Graham varoval, že turecký prezident Erdogan za ofenzivu proti kurdským spojencům Washingtonu "velmi draze" zaplatí. "Modlete se za naše kurdské spojence, které Trumpova administrativa hanebně opustila," napsal na Twitteru Graham, který je jinak věrným podporovatelem amerického prezidenta Trumpa.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu vyzval Ankaru k zastavení vojenské operace na severovýchodě Sýrie.

Juncker žádá, aby Turecko ukázalo zdrženlivost a svou vojenskou operaci zastavilo. "Turecko má bezpečnostní problémy na své hranici se Sýrií, což musíme chápat. Ovšem vyzývám Turecko i další aktéry, aby postupovali zdrženlivě," řekl Juncker před poslanci Evropského parlamentu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu Turecko vyzval, aby se vyhnulo akcím, které by mohly "dále destabilizovat region, eskalovat napětí a způsobit další utrpení lidí".

Turecké stíhačky vzlétají ze základny Diyarbakir. Útok na severovýchod Sýrie začal

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) zhorší turecká ofenziva proti kurdským milicím YPG situaci civilistů a uprchlíků v regionu. Uvedl, že je nutné situaci řešit diplomaticky, ministr chce, aby Evropská unie přijala společný postup. K řešení by měly přispět i Spojené státy, napsal ve vyjádření.

"Turecká ofenziva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu. Podle mého soudu bude naopak znamenat oddálení návratu lidí, kteří museli opustit své domovy," uvedl Petříček v textové zprávě.

Petříček vyzval k diplomatickému tlaku na Ankaru. "Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj než diplomatický tlak, jak situaci zklidnit. Očekávám společný postup EU, k řešení by měly přispět i Spojené státy," uvedl ministr. "Česko nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou," doplnil.

Také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve středu vyzval k diplomatickému řešení situace. Rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že Turecko by mělo vojenskou akci zastavit.

"Doufáme, že tato vojenská akce bude co nejdříve zastavena," uvedl v pořadu Pressklub Frekvence 1. "Dlouhodobě zastáváme stanovisko, že by konflikty měly být řešeny diplomatickou a mírovou cestou," řekl.

Turecká lira oslabila

Turecká lira se po zahájení vojenské ofenzivy v Sýrii dostala na nejslabší úroveň od srpna. K americkému dolaru ztrácí téměř procento na 5,87 liry za dolar.

Analytici mají obavy z důsledků konfliktu a z reakce Washingtonu, uvedla agentura Reuters. Americký prezident Trump začátkem týdne pohrozil, že tureckou ekonomiku totálně zničí, jestliže Ankara v reakci na stahování amerických vojáků ze Sýrie podnikne cokoliv, co bude podle Trumpova názoru nepřípustné.

Obchodníci agentuře Reuters sdělili, že turecké státní banky se v posledních dnech snaží kurz domácí měny podpořit prodejem dolarů. Jeden z obchodníků odhadl, že banky už mohly tento týden prodat zhruba miliardu dolarů (23,5 miliardy korun).

V loňském roce turecká lira oslabila proti dolaru asi o 30 procent kvůli měnové krizi, za kterou stál diplomatický spor se Spojenými státy a také obavy o nezávislost centrální banky. Od začátku letošního roku již turecká měna ztrácí dalších více než deset procent.

Turecko se rozhodlo k vojenské operaci po nedělním oznámení Bílého domu, že USA stáhnou své vojáky z míst, kde by se mohli dostat do střetu s Turky. Kurdové to chápou jako zradu spojence a pohrozili, že nebudou mít kapacitu ke střežení tisíců zajatců z IS, protože budou potřebovat své lidi na boj proti Turkům.

Ředitel tiskového oddělení prezidentského úřadu Fahrettin Altun v příspěvku, který ve středu otiskl list The Wahington Post, vyzval mezinárodní společenství, aby stálo za Ankarou. Cílem Turecka je podle něj odklidit kurdské bojovníky ze severovýchodní Sýrie a "osvobodit místní obyvatele od jha ozbrojených band".

Rusko jako spojenec Damašku nesouhlasí s postupem USA a vyzývá k zachování územní celistvosti Sýrie. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu poukázal na pochybné počínání USA v regionu a vyzval Damašek, aby s Kurdy vyjednával. Kurdové už v úterý naznačili, že budou možná jednat s vládou prezidenta Bašára Asada nebo i s Ruskem.

Západ i OSN varují, že Erdoganovi jde pouze o potlačení vlivu Kurdů, kteří žijí i v Turecku a jejichž část požaduje samostatnost. Kurdové v Sýrii patří k největším bojovníkům proti Islámskému státu a opakovaně jej porazili v boji.

Do Turecka se podle tisku uchýlilo před boji na 3,6 milionu Syřanů. Erdogan nedávno pohrozil, že pokud Evropská unie a další velmoci budou s vybudováním bezpečnostní zóny otálet, bude nucen běžence pustit do Evropy.

Analytici: Boj proti Kurdům bude krátký, Turecko má převahu

Vpád do severní Sýrie povede 20. obrněná brigáda turecké armády a zaměří se nejdříve na pohraniční město Tall Abjad. S odvoláním na Cana Kasapoglua z istanbulského střediska pro ekonomiku a zahraniční politiku to uvedla katarská stanice Al-Džazíra.

Turecko se zaměří na oddíly syrských Kurdů (YPG), které Ankara řadí k teroristům.

Americká armáda, která řídí protiteroristickou koalici v Sýrii, sice Turecko vyřadila z koordinačního mechanismu letectva nad severovýchodem Sýrie, ale podle Kasapoglua to automaticky neznamená, že by turecké letectvo nemohlo v oblasti vůbec působit. Nemožnost nasazení stíhaček je vždy pro pozemní operace komplikací.

Přesto podle tohoto bezpečnostního odborníka zůstává turecké armádě možnost využít bezpilotní letadla, i když ta by nemohla nést tak těžké bomby jako pilotované stroje.

Kasapoglu ale navíc upozornil, že v případě vzletu tureckých strojů F-15 a F-4 se Pentagon ocitne ve velmi složité situaci. Bude totiž muset rozhodnout, zda zasáhnout proti letadlu spojence z NATO, nebo dovolit porušení uzávěry vzdušného prostoru.

Turecká armáda posiluje své síly určené k obraně jižní hranice už několik měsíců. Patří k nim také elitní bojové jednotky.

Kasapoglu řekl, že ofenzíva bude v počátku vedena proti Tall Abjadu v provincii Rakka, odtud se obrátí na západ, k řece Eufrat. Očekává, že Turecko zmobilizuje své spojence v Sýrii, kteří budou útočit od Manbidže, ležícího západně od řeky, a spojí se s postupujícími Turky.

Turecko v roce 2016 vybojovalo při operaci Štít Eufratu sever syrské provincie Halab (Aleppo) a porazilo tam Islámský stát a také YPG. Loni pak tytéž turecké oddíly obsadily po dvouměsíčním boji proti YPG severosyrský Afrín. Chystaná kampaň, která se zaměří na území východně od Eufratu, bude zřejmě vedena ve schůdnějším terénu, takže bude snazší a rychlejší.

"Bude to jednodušší než Štít Eufratu. Nejen kvůli terénu, ale i kvůli tomu, že se nebude třeba obávat, že se na území vyčištěné od YPG budou tlačit bojovníci IS," sdělil Selim Sazak z ankarské konzultační organizace TUM Strategy.

"SDF mají dvě možnosti. Buď za každou cenu bojovat, nebo vůbec ne. Nepočítám s dlouhými boji. Bude to buď bleskové, nebo se (SDF) stáhnou," řekl Sazak.

Také londýnský analytik Kamal Alam souhlasí s tím, že by Turecko nemělo mít problémy vzhledem ke své převaze v letectvu a v obrněné technice. Odborníci ale upozorňují, že SDF nejsou zcela bezmocné, disponují protitankovými řízenými střelami a přenosnými systémy protiletadlové obrany.

SDF kontrolují severovýchod, tedy asi čtvrtinu syrského území mezi Eufratem a iráckou hranicí.

Turecké stíhačky vzlétají ze základny Diyarbakir. Útok na severovýchod Sýrie začal