V damašské čtvrti Báb Musála v sobotu vybuchly dvě bomby. O život podle libanonské televize Al-Manár přišlo nejméně 40 lidí, většinou iráckých poutníků. Více než 100 osob bylo zraněno. Podle televize spáchali čin dva sebevražední atentátníci. K útoku, který se stal poblíž šíitských svatyň a byl jedním z nejkrvavějších v syrské metropoli za posledních šest let, se dosud nikdo nepřihlásil.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) informovala o 44 mrtvých, ale počet obětí podle ní může stoupat. Čtyřicet mrtvých Iráčanů potvrdila irácká televize.

Syrská tisková agentura SANA připsala atentát "teroristům", což je termín, kterým Damašek označuje své oponenty i islámské radikály. Obdobné útoky proti šíitským cílům v syrské metropoli i jinde v minulosti spáchal takzvaný Islámský stát (IS), který stejně jako další extremistické sunnitské skupiny považuje šíity za odpadlíky od víry.

Útok odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí i humanitární představitel OSN v Sýrii Alí Zatárí. Útok na civilisty je podle něj "teroristickým činem, který musí odsoudit a odmítnout každý, kdo má svědomí".

Podle arabské televize Majádín byly při explozích zasaženy autobusy, které vezly šíitské poutníky na hřbitov Báb as-Saghír. Nálože vybuchly u tohoto hřbitova, který je jedním z nejstarších v Damašku a na němž jsou pohřbeni šíitští náboženští představitelé. Hřbitov leží jižně od historické části Damašku a podle stanice Majádín patří oblast v jeho okolí k dobře střeženým.

Na záběrech syrské státní televize bylo vidět krvavé skvrny na ulicích a několik poničených autobusů na parkovišti.

V minulých letech bylo z Damašku hlášeno několik útoků na šíity. K většině z nich se přihlásily skupiny nepřátelské Íránu a libanonskému šíitskému Hizballáhu, což jsou spojenci syrského režimu v nynější občanské válce. Hizballáh v sobotu ale útok odsoudil.

V čele Sýrie stojí představitelé místní šíitské sekty alavitů, k níž patří i klan prezidenta Bašára Asada. Většina Syřanů ale vyznává sunnitskou větev islámu, většina Iráčanů jsou šíité.