První konvoj s lidmi evakuovanými z východního Aleppa dorazil do města Rášiddín, které leží západně od Aleppa a jež mají v rukou povstalci. Oznámila to syrská televize. Ruské ministerstvo obrany ohlásilo, že syrská armáda uzavírá vojenskou operaci na východě města. Byla to jedna z hlavních bašt oponentů syrského režimu.

V prvním konvoji bylo podle syrských zdrojů 951 lidí, mezi nimi 108 raněných a 200 povstaleckých bojovníků. Svědci dále viděli ženy a děti.

Turecko oznámilo, že evakuováno má být asi 50 tisíc lidí a že celá operace by měla trvat dva až tři dny. Turecko se podílelo na vyjednání příměří, díky němuž je evakuace možná.

Syrská vláda počítá s tím, že ještě ve čtvrtek bude z bývalé povstalecké části Halabu vypraven další konvoj. "Máme informaci, že operace dnes bude ještě pokračovat. K evakuaci další skupiny je připraveno 15 autobusů," citovala agentura Reuters syrský vládní zdroj.

První sanitky a autobusy s evakuovanými vyjely z Aleppa ve čtvrtek odpoledne. Rusko slíbilo zástupcům OSN, že evakuace bude klidná a rychlá. Ruská armáda na evakuaci dohlíží.

Humanitární organizace Červený kříž a Červený půlměsíc oznámily, že pro evakuaci mají připraveno deset sanitek a 100 dobrovolníků.

Podle záběrů syrské státní televize bylo v konvoji nejméně 17 autobusů a deset sanitek, před nimiž jelo pět automobilů označených vlajkami Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK).

Poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland řekl, že Rusko slíbilo, že evakuace bude rychlá a klidná. "Rusové dnes sdělili k evakuaci detaily a slíbili, že na ni dohlédnou, že bude rychlá a bez byrokratických průtahů a že se evakuovaným nebude ubližovat," řekl Egeland.

Jako první Aleppo opustili zranění, na jejichž přepravu dohlížejí zdravotníci z MVČK a syrského Červeného půlměsíce.

Klid zbraní je ve východní části Aleppa dodržován od 1:30 SEČ, napsala ve čtvrtek ráno agentura Reuters s odvoláním na povstalce a svědky.

V Sýrii zuří bitva národů

Již dříve čtvrtek zaútočily na konvoj připravený evakuovat povstalce z východního Aleppa prosyrské oddíly. Podle zdravotnických zdrojů byli zraněni tři lidé, mezi nimiž je jeden člen civilní obrany.

"Prorežimní jednotky na konvoj střílely, máme tři raněné. Byli odvezeni zpět do obléhané zóny," sdělil zdroj televizi Orient.

Evakuace měla původně začít už v úterý, ale kvůli obnoveným bojům byla pozastavena.

Podle povstalců, jejichž zástupce citovala agentura Reuters, první konvoj vyjel z východní části města, ale v polovině trasy k linii obléhatelů byl zastaven. Pak byla slyšet palba, která trvala několik minut.

Ruská armáda oznámila, že hodlá na evakuaci dohlížet s pomocí bezpilotních letadel a kamer. "Povstalci budou odváženi ve 20 autobusech a deseti sanitkách, které využijí připravený koridor a odjedou do Idlibu," oznámila ruská armáda.

Zdravotníci zamířili i do Idlibu

Evakuace začala nejenom z Aleppa, ale připravuje se i z Idlibu. Do dvou šíitských vesnic v syrské provincii Idlib ve čtvrtek zamířilo 29 nákladních aut a sanitek se zdravotníky. Budou z vesnic, obléhaných odpůrci syrského režimu, evakuovat zraněné a rodiny. Oznámily to syrské sdělovací prostředky.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Dohoda o evakuaci šíitů z vesnic Fúa a Kafrája zřejmě zdržela evakuaci povstalců z východního Aleppa, která měla začít už ve středu, ale byla zahájena až ve čtvrtek.

Zejména Írán a šíitské milice jako spojenci Damašku žádaly také záruky pro šíity z obléhaných míst.

Do východního Aleppa odjeli z vládní zóny na západě města ráno autobusy a sanitky. Konvoj se musel po ranní palbě provládních milic zastavit. Podle tureckých zdrojů při palbě zahynulo několik lidí, Sýrie hlásí jednoho mrtvého a dva zraněné.

Ruská agentura TASS oznámila, že z východu Aleppa má být odvezeno 5000 povstalců a jejich příbuzných a že evakuace už začala. Podle ruské armády autobusy použijí zabezpečený jednadvacetikilometrový koridor a pojedou do Idlibu. Na shromaždiště, odkud sanitky a autobusy vyjíždějí, přijeli zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) a také syrského Červeného půlměsíce. Evakuováno musí být podle MVČK 200 raněných, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.

EU musí odsoudit dění v Sýrii

Na situaci v syrském Aleppu reagovala také britská premiérka Theresa Mayová. Evropská unie musí podle ní jednoznačně odsoudit dění v Sýrii; syrský prezident Bašár Asad a jeho podporovatelé z Ruska a Íránu jsou odpovědní za tragédii v Aleppu.

Podle Mayové je třeba zajistit, aby se zodpovídali ti, kdo v Sýrii porušovali mezinárodní právo a dopouštěli se zločinů proti lidskosti. Podle britské premiérky je nyní také třeba udělat vše pro to, aby bylo v Aleppu dodržováno příměří a aby OSN mohlo pomoci dostat do bezpečí civilisty.

Sýrie, kde Asadova armáda v minulých dnech prakticky obsadila pro protivládní povstalce klíčové Aleppo, je jedním z bodů čtvrtečního posledního letošního řádného summitu unie.

Návrh jeho závěrů uvádí, že unie si nechává "otevřené všechny možnosti" pokud jde o další posílení sankcí uvalených kvůli syrské občanské válce. Zdůrazňuje také, že evropská podpora poválečné rekonstrukci Sýrie je podmíněná spuštěním věrohodného procesu politického přechodu, tedy takových změn, na kterých by se podílela i opozice.

Slov už bylo dost, chceme reálné činy

Obyvatelé Aleppa nyní čekají od mezinárodního společenství konečně především reálné činy, slov už slyšeli dost. Předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi to před tím, než se svým svědectvím oslovil šéfy států a vlád osmadvacítky, řekl starosta východního Halabu Brítá Hádží Hasan. Svět podle něj nedokázal zajistit ani dodávky mléka pro děti v obleženém a ničeném městě.

"Nejsem politik a nehraji politické hry. Jsem člověk a zastupuji tu lidské bytosti," prohlásil Hasan při setkání s Tuskem. Přibližně 50 tisíc lidí ve východním Halabu podle něj nyní už jen čeká na smrt poté, co se světu a Radě bezpečnosti OSN nepodařilo situaci vyřešit.

Šéf unijních schůzek svého hosta ujistil o odhodlání Evropské unie být co možná nejefektivnější při snaze civilisty v Halabu chránit a pomoci jim.

Hasana na prosincový summit, který se situací v Sýrii bude zabývat, pozval francouzský prezident. François Hollande i další zástupci zemí unie označili ochranu civilistů v Halabu spolu s dodávkami humanitární pomoci za unijní prioritu.

Hasan upozornil, že světové společenství mlčí a mlčelo k tomu, co označil za "vraždu více než půlmilionu lidí" a že syrská občanská válka vyhnala z domovů přes 12 milionů osob. V různých částech Sýrie je nyní podle něj obklíčeno další více než milion lidí.

V Sýrii zuří bitva národů