Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek rozšířil okruh viníků atentátu na kurdské levicové demonstranty. V centru Ankary při něm 10. října zahynulo 102 lidí. Za prvního viníka Ankara označila Kurdskou stranu pracujících (PKK), ale Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že kromě ní se na útoku podílel radikální Islámský stát (IS), syrská tajná služba a syrské kurdské milice.

Turečtí vyšetřovatelé se soustřeďují na okruh lidí kolem turecké buňky IS, ale vláda o vinících hovoří v širším kontextu. Podle kritiků se obává, že se útok odrazí na výsledku nových voleb vypsaných na 1. listopad.

"Tento incident je dokladem kolektivního teroru. Je to společný teroristický čin, na němž se podílel IS, PKK, muchábarát (tajná služba) a teroristická skupina PYD ze severu Sýrie," řekl Erdogan v projevu, který vysílala televize. PYD je zkratkou pro milice syrských Kurdů, kteří se podílejí na boji proti IS.

Opozice viní ze selhání tureckou tajnou službu a Erdogan se podle ní snaží tuto vinu zastřít hledáním viníků v cizině.

Hlavním podezřelým je buňka IS z města Adiyaman na jihovýchodě Turecka. Úřady o ní vědí, protože je odpovědná za útoky spáchané v minulosti.

Jednoho ze dvou sebevražedných atentátníků policie tento týden identifikovala jako Yunuse Emreho Alagöze. Byl údajně klíčovým členem skupiny z Adiyamanu. Jeho bratr spáchal v červenci atentát v Suruçu a zabil 33 lidí.

Turecké úřady nevysvětlily, proč si myslí, že do útoku v Ankaře, který byl nejkrvavějším činem v dějinách moderního Turecka, byli zapojeni Kurdové z PKK a PYD, když oběti byli kurdští aktivisté. Podle policie testy DNA prokázaly, že na místě byly osoby napojené na PKK, avšak nebylo řečeno, zda to byli atentátníci nebo účastníci akce.