Rada bezpečnosti OSN v pondělí jednomyslně schválila usnesení, ve kterém podpořila zahájení přípravných rozhovorů o obnovení míru v Sýrii.

Podle agentury AP jde o možný náznak změny v tomto vlivném orgánu OSN, který je nejen v otázce Sýrie hluboce rozdělen na dva tábory. Vysvitla tak opět naděje na ukončení občanské války v zemi, která zabila více než 250 tisíc lidí.

Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin před schválením textu upozornil, že "jde o první výhradně politický dokument k syrské krizi přijatý na základě konsensu".

Rusko společně s Čínou, které mají právo veta, doposud hájily zájmy především vládnoucího syrského režimu, zatímco západní mocnosti rovněž s právem veta, tedy USA, Británie a Francie, stály jednoznačně na straně neislamistických povstalců.

Budoucnost syrského prezidenta Bašára Asada ovšem podle AP stále představuje klíčovou překážku mezi oběma tábory: Moskva a Peking nechtějí jeho postavení zpochybňovat, Západ zase společně s povstalci nepovažují politický smír v zemi s jeho setrváním v čele země za možný.

RB OSN nyní schválila plán zvláštního vyslance OSN, Itala Staffana de Mistury, jehož cílem je připravit půdu pro nové mírové rozhovory o ukončení občanské války. Ty mají zahrnovat jednání o politické transformaci vedoucí k demokratickým volbám a k dosažení prostředků, jak nejlépe bojovat proti terorismu.