Íránské úřady tento týden zmírnily zákaz, který ženám bránil navštěvovat mužské sportovní zápasy. Stalo se tak po diplomatické roztržce mezi Británií a Íránem vyvolané loňským rozhodnutím Teheránu zadržet ženu íránsko-britského původu, která se chtěla dostat na volejbalový zápas mužů. Úřady nyní rozhodly, že některá sportovní klání už ženy sledovat mohou, uvedl britský deník The Times.

Íránská státní tisková agentura zveřejnila fotografie několika žen, které fandí na basketbalovém utkání v Teheránu. Místní televize rovněž potvrdila, že se ženy budou moci zúčastnit volejbalového zápasu proti Spojeným státům, který se uskuteční za dva týdny.

Mezinárodní volejbalová federace loni v listopadu odebrala Íránu pořádání mistrovství světa volejbalistů do 19 let. Důvodem bylo právě uvěznění šestadvacetileté íránsko-britské studentky Ghoncheh Ghavamiové za to, že chtěla v červnu navzdory zákazu navštívit zápas Světové ligy. Absolventka práv z Londýna strávila za mřížemi pět měsíců kvůli údajnému šíření propagandy proti státu. Omilostnili ji až letos v březnu.

Ženy v Íránu dlouhá léta neměly právo dívat se na mužské sportovní zápasy, nyní ale Teherán představil kompromis - některé akce mají ženy povoleny, ovšem jiné, jako je wrestling nebo plavání, nikoli. Nemohou ani na fotbal, a to i přesto, že íránský fotbalový tým se v zemi těší velké popularitě ze strany mužů i žen. 

Porušování lidských práv je v Íránu nadále velmi vážným problémem. Za poslední měsíc bylo v zemi popraveno téměř 150 lidí, letos je to celkem již 450. Írán každoročně popravuje vysoký počet osob; větší množství popravených má jen Čína.