Na internetu se objevil záznam, na kterém je údajně vidět, jak ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zaživa upalují zajatého šestadvacetiletého jordánského pilota Maáze Kasásby. Informovala o tom agentura AFP. Pravost videa zatím nebyla ověřena.

Jordánsko usilovalo o jeho propuštění a bylo připraveno vyměnit ho za vězněnou extremistku Sadžídu Rišávíovou. Jednání se ale před několika dny zadrhla. V úterý Jordánsko smrt pilota potvrdilo, podle státní televize byl zabit již 3. ledna. Jordánsko v reakci ve středu za rozbřesku popravilo Rišávíovou a dalšího iráckého radikála.

Na záběrech je vidět, jak muže v oranžovém vězeňském obleku, který stojí v kovové kleci, pohlcují plameny. Videozáznam dlouhý 22 minut byl zveřejněn přes účet na Twitteru, využívaný radikály z IS.

Jordánská armáda již informovala Kasásbovu rodinu, že muž byl zabit. Agentuře Reuters to řekl jeden z příbuzných pilota.

Armádní mluvčí prohlásil, že Kasásba "padl jako mučedník". "Vojenské síly budou truchlit kvůli smrti tohoto mučedníka, postarají se ale zároveň o to, aby jeho krev nebyla prolita nadarmo. Náš trest a odplata budou tak rozsáhlé, jako je nyní ztráta, kterou Jordánci cítí," dodal mluvčí.

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je upálení pilota další ukázkou krutosti a barbarství islamistů. Jestliže se ukáže, že záznam je pravý, odhodlání koalice vedené Spojenými státy pokořit a zničit Islámský stát se zdvojnásobí.

Bílý dům čin radikálů důrazně odsoudil a vyzval k okamžitému propuštění všech osob, které islamisté drží. Obama údajně již nařídil, aby se nyní veškeré úsilí soustředilo na lokalizování rukojmích.

Kanadský premiér Stephen Harper, jehož země se rovněž podílí na spojeneckých náletech proti islamistům, na Twitteru uvedl, že jeho "myšlenky a modlitby míří k obyvatelům Jordánska". "Nenecháme se zastrašit těmito odpornými teroristickými činy," dodal.

Jordánský král Abdalláh II. zkrátil svou návštěvu USA a vrací se do Jordánska.

Český prezident Miloš Zeman zaslal jordánskému králi kondolenční telegram, ve kterém brutální vraždu pilota odsoudil. Kasásbův případ prý sledoval a doufal, že se ho podaří zachránit.

"Bohužel byl tento mladý statečný voják brutálně zavražděn zbabělými barbary," doplnil Zeman a uvedl, že boj proti terorismu může být úspěšný pouze v případě společného úsilí celého civilizovaného světa včetně muslimských zemí.

Minulý týden islamisté zveřejnili audionahrávku, na které hovořil japonský novinář Kendži Goto, rovněž vězněný IS.

"Pokud Sadžída Rišávíová nebude 29. ledna do západu slunce podle času v severoiráckém Mosulu připravena na turecké hranici k výměně za můj život, jordánský pilot Maáz Kasásba bude okamžitě zabit," říkal. Mezi radikály a jordánskými úřady tehdy údajně probíhala určitá vyjednávání, Ammán chtěl ale potvrdit, že je Kasásba stále naživu.

Iráčanka Rišávíová si v Jordánsku odpykávala trest za spoluúčast na atentátech na ammánské hotely z roku 2005. Byla odsouzena k trestu smrti, i když své nálože neodpálila. Při útocích zahynulo 60 lidí.

Spolu s Rišávíovou byl popraven také Zijád Karbúlí, který si odpykával trest za vraždu, přípravu teroristických akcí a za držení výbušnin. Byl nejbližším spolupracovníkem někdejšího vůdce irácké Al-Káidy abú Músy Zarkávího, který byl Jordánec a zabit byl v roce 2006 v Iráku.

V sobotu večer islamisté zveřejnili video se stětím Kendžiho Gota. Radikál s nožem v ruce na záznamu rovněž vyhrožoval Japoncům. O jordánském pilotovi ale tehdy nepadla žádná zmínka. Až nyní začaly na sociálních sítích kolovat záběry z nového videa.

Maáz Kasásba padl do zajetí IS, když se jeho letadlo loni v prosinci zřítilo nad severem Sýrie nedaleko města Rakká. Islamisté tvrdí, že stroj sestřelili. Jordánsko je jednou ze zemí, která se spolu s USA podílí na spojeneckých útocích na pozice islamistů v Sýrii.