Americká armáda musí vyšetřit případ rozpadajícího se výcvikového střediska afghánské policie, které z jejích peněz postavila místní firma a na jehož stavbu měli dohlížet Američané. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jde o jeden z četných příkladů mrhání amerických financí v Afghánistánu.

Jedná se o středisko postavené v roce 2012, které má sloužit k výcviku afghánských policistů v provincii Vardak, ležící jihozápadně od Kábulu. Vybudování objektu stálo 456 669 dolarů, v přepočtu téměř 11 milionů korun, ale jednotlivé budovy se začaly drolit pouhé čtyři měsíce po zahájení provozu. Nyní se už opravují.

Podle zprávy generálního inspektora pro rekonstrukci v Afghánistánu Johna Sopka škody způsobila především prosakující voda. Postupný rozklad je přímým důsledkem nerespektování předepsaného postupu při stavbě dodavatelskou afghánskou firmou, zejména pokud jde o použité cihly a další materiál, konstatoval Sopko.

Problémy se podle jeho zprávy zhoršily vinou špatného dohledu amerických činitelů, kteří byli za sledování realizace projektu odpovědní.

Generální inspekce doporučila, aby velení amerických jednotek v daném místě zajistilo vyšetření okolností případu s cílem získat případně zpět peníze od příslušné afghánské firmy. Navrhla také, aby velení zvážilo možný postih amerických důstojníků, kteří měli na stavbu dohlížet.

Sopko v jiné zprávě, zveřejněné už v prosinci, jmenoval sedm "vysoce rizikových oblastí" v Afghánistánu po stažení mezinárodních sil. Mezi těmito riziky uvedl ta, která se týkají afghánských subdodavatelů. Poukázal přitom zejména na to, že nikdo neví, kolik peněz se přes tyto subdodavatele utratilo.

Spojené státy už investovaly do budování afghánských ozbrojených sil a do zajištění bezpečnosti celkem 62 miliard dolarů, v přepočtu 1,5 bilionu korun. Bez dokončení tohoto úkolu hrozí, že tyto prostředky "budou vyhozeny z okna", upozornil Sopko.