Americký fotograf Luke Somers, zajatý radikály z teroristické sítě al-Káida, byl zabit během operace na jeho záchranu v Jemenu. Řekl to vysoký činitel z prezidentského úřadu v San'á a později potvrdil americký ministr obrany Chuck Hagel, který je na návštěvě Kábulu. Teroristé podle Hagela "zavraždili" ještě jednoho dalšího zajatce, který není americkým občanem. Humanitární sdružení Gift of the Givers v prohlášení, z něhož citují zahraniční média, uvedlo, že jde o jihoafrického novináře a učitele Pierra Korkieho.

"Barbarskou vraždu" zajatce Somerse radikály al-Káidy vzápětí ostře odsoudil americký prezident Barack Obama. Podle agentury Reuters také řekl, že dal souhlas s operací na záchranu Somerse a dalších zajatců, držených v téže lokalitě. Rodinám obou obětí prezident vyjádřil svou soustrast.

"Jak ukazuje tato i předcházející záchranné operace, Spojené státy bez zaváhání využijí všech svých vojenských, zpravodajských a diplomatických kapacit, aby ve zdraví přivedly Američany domů, ať už odkudkoliv. A teroristé, kteří se snaží ubližovat našim občanům, pocítí dosah dlouhé ruky naší justice," ujistil Obama v prohlášení.

Operaci s cílem osvobodit rukojmí podnikly v sobotu americké a jemenské síly, které zaútočily na dvě základny islamistů regionu Núsab v provincii Šabva, která je jednou z hlavních bašt jemenských extremistů. Počáteční informace o Somersově osudu se výrazně rozcházely, nakonec jemenská vláda potvrdila, že Američan při akci zahynul. Už předtím Somersova sestra Lucy agentuře AP řekla, že se o bratrově smrti při sobotní nezdařené záchranné operaci dozvěděla od agentů FBI.

"Teroristé z AQAP (jemenská odnož al-Káidy) zavraždili Somerse" a dalšího zajatce "během záchranné operace", řekl Hagel. Provedení této akce zdůvodnil tím, že "existovaly opodstatněné domněnky, že je Somersův život bezprostředně ohrožen".

Sobotní operace následovala poté, co jemenská odnož al-Káidy ve čtvrtek pohrozila, že Somerse zabije, pokud Spojené státy do tří dnů nesplní její podmínky. Ty ale nejsou nikde specifikovány. Na zveřejněném videu se jen hovoří o zločinech spáchaných údajně Američany v muslimském světě.

Americké ministerstvo obrany rovněž ve čtvrtek přiznalo, že se americké síly pokusily osvobodit Somerse už koncem listopadu. Při zásahu na úkryt al-Káidy v pouštní oblasti u hranic se Saúdskou Arábií bylo osvobozeno devět zajatců, několik Jemenců, jeden Saúdský Arab a jeden Etiopan. Jak se ale ukázalo, byli Somers, britský zajatec radikálů a čtyři další rukojmí pár dnů před akcí přemístěni jinam, uvedl v prohlášení mluvčí Pentagonu John Kirby.

AQAP patří k nejobávanějším odnožím al-Káidy. Působí hlavně na jihu Jemenu, avšak s rostoucím vlivem šíitů se přesouvá i do severnějších oblastí, které začaly letos obsazovat šíitské kmeny.

Pákistánci zabili místního velitele al-Káidy

Proti al-Káidě se zasahovalo i v Pákistánu. Při vojenském útoku pákistánské armády přišel v sobotu o život jeden z nejhledanějších teroristů světa Adnan Šukrídžuma, který byl jedním z velitelů teroristické sítě al-Káida. Šukrídžuma byl v USA obviněn z plánování útoků na newyorské metro v roce 2009, které úřady nakonec zmařily.

Pákistánská armáda zasahovala v sobotu brzy ráno v oblasti Jižního Vazíristánu na hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem. Při útoku byli spolu se Šukrídžumou zabiti i další dva údajní radikálové. "Vůdce al-Káidy, který byl zabit pákistánskou armádou při úspěšné operaci, je tou samou osobou, která byla obviněna ve Spojených státech," citovala agentura AP pákistánského armádního představitele, který si nepřál být jmenován.

Devětatřicetiletý Saúdský Arab Šukrídžuma, který žil v minulosti déle než 15 let v USA, se před několika lety stal šéfem sekce al-Káidy, která je zodpovědná za plánování útoků po celém světě. Převzal tak roli teroristy Chálida Šajcha Muhammada, kterého Američané zadržují na základně Guantánamo na Kubě.

Šukrídžuma byl na žebříčku nejhledanějších teroristů FBI a na jeho dopadení byla vypsána odměna pět milionů dolarů (112 milionů Kč).