Autoritářský prezident Sýrie Bašár Asad, který si před týdnem v kontroverzních volbách zajistil své znovuzvolení, v pondělí oznámil všeobecnou amnestii. Pardon se podle syrské státní televize vztahuje na všechny zločiny spáchané do 9. června.

Jde o největší amnestii, kterou Asad vyhlásil od počátku nepokojů v zemi v roce 2011. Pokud bude naplněna, dostanou se na svobodu desítky tisíc vězňů, napsala agentura AFP. Podle agentury AP ale není jasné, zda bude vůbec někdo propuštěn.

Asad vyhlašuje amnestie pravidelně od března 2011, kdy krvavé rozehnání poklidného protestu vyvolalo ozbrojené povstání proti režimu. Tři roky trvající konflikt si již vyžádal na 160 000 mrtvých.

Oficiální státní agentura SANA neuvedla, zda se amnestie bude vztahovat i na desítky tisíc protivládních aktivistů, demonstrantů a členů opozice a jejich příznivců. Zpráva SANA podle AP naznačuje, že prezidentský dekret vězňům sníží tresty, na svobodu je ale nepustí.

Pardon se prý vztahuje i na zahraniční bojovníky, kteří se do Sýrie vydali podpořit povstání. Cizince údajně nečeká trestní stíhání, pokud se do měsíce od vydání dekretu vzdají syrským úřadům.

Jistý syrský poslanec v rozhovoru s agenturou AP řekl, že amnestie je "prezidentovým dárkem za znovuzvolení do dalšího funkčního období".

"Užitek (z amnestie) budou mít všichni, kteří se vůči vlasti dopustili chyb," řekl zmíněný zákonodárce. "Umožní jim to vrátit se k normálním životům."

Syrské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že Asad dekret vydal "v rámci sociální tolerance a národní jednoty". "Následuje vítězství syrské armády," uvedlo o amnestii ministerstvo.

Asad ihned po vyhraných prezidentských volbách propustil z věznic několik set trestanců.

Hlasování režim uspořádal bez ohledu na násilnosti. Volby byly podle něj první demokratické, protože kromě Asada kandidovali další dva uchazeči. Předchozí volby měly podobu referend. Asad si ziskem 88,7 procenta hlasů zajistil další sedmiletý mandát. Opozice stejně jako Západ volby kritizovala a označila je za frašku.