V pátek dopoledne začala evakuace civilistů z obležené části syrského města Homs. Vláda s opozicí dojednala podle ruských činitelů třídenní příměří. To má umožnit humanitární operaci pro asi 2500 civilistů.

Syrská vláda kromě toho oznámila, že bude pokračovat v mírových jednáních s opozicí, jejichž druhé kolo by mělo začít v pondělí. Účast potvrdila také opozice.

Cílem rozhovorů je ukončit válku a dohodnout se na politickém řešení. Boje mají podle opozičních zdrojů na svědomí přes 130 000 mrtvých a miliony uprchlíků, asi 2,5 milionu z nich je v cizině.

První kolo mírových jednání se konalo v posledním lednovém týdnu ve švýcarské Ženevě. Kromě politických témat se probírala rovněž humanitární situace. Nepodařilo se ale dohodnout na ničem, a za úspěch se tak považuje skutečnost, že opozice s vládou vůbec poprvé zasedly v jedné místnosti.

Humanitární situace je v centru Homsu už mnoho týdnů mimořádně špatná. Opozice původně obsadila téměř celé město, armáda ji nicméně postupně vytlačila ze všech čtvrtí až na Staré Město. Vojáci tuto část obléhají skoro dva roky a civilistům došly veškeré zdroje. Syrská vláda sice v Ženevě přistoupila na to, že umožní částečnou evakuaci a dodávku humanitární pomoci, konkrétní pomoc se ale kvůli špatné bezpečnostní situaci zpožďovala.

V pátek Rusko oznámilo, že se podařilo dohodnout třídenní příměří. Nejprve má být evakuováno asi 200 osob. Syrská státní televize informovala, že odvoz dětí, žen a starých osob už začal.

Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že dohodu o příměří pomáhalo vyjednat ruské velvyslanectví v Damašku. Do rozhovorů byl zapojen úřad guvernéra Homsu a místní koordinátor pomoci OSN.

Pomoc potřebuje 2500 lidí

Zásilky humanitárních zásob by měly začít do města proudit v sobotu. Homský guvernér agentuře AFP řekl, že ráno vyrazili ke Starému Městu zástupci jeho úřadu, OSN a Červeného kříže, aby zajistili evakuaci.

"OSN nás informovala, že půjde asi o 200 lidí. V sobotu pak dorazí první část pomoci a potravin," řekl. OSN počítá s tím, že pomoc naléhavě potřebuje asi 2500 lidí.

Homs je po Halabu a Damašku třetí největší město Sýrie a je označováno za centrum revoluce. Armáda je téměř denně bombarduje, Homsu se dlouhodobě nedostává potravin a léků.