Pokud Afghánistán a USA podepíší bezpečnostní dohodu, mohlo by po roce 2014 na afghánském území zůstat až 15 000 zahraničních vojáků. Ve čtvrtek to prohlásil afghánský prezident Hamíd Karzáí ve svém úvodním projevu na zasedání Velké rady, jejíž účastníci budou o podpisu dohody rozhodovat.

Karzáí v proslovu rovněž podle agentury Reuters řekl, že nedůvěřuje Spojeným státům a Spojené státy nedůvěřují jemu. Řekl také, že pokud rada a parlament dohodu schválí, měla by být podepsána až po chystaných dubnových prezidentských volbách.

Do konce roku 2014 se mají z Afghánistánu stáhnout všechny zahraniční bojové oddíly, které nyní mají v asijské zemi bezmála 90 000 mužů a žen.

"Bude-li podepsána (dohoda), zůstane (po roce 2014) v Afghánistánu 10 000 až 15 000 zahraničních vojáků. Nemluvím pouze o amerických vojácích, ale také o vojácích z jiných zemí NATO, jako je kupříkladu Turecko či další muslimské země," řekl Karzáí.

Prezident se tak vyjádřil před asi 2500 účastníky několikadenního jednání Velké rady (Lója džirga), kteří budou o dohodě diskutovat. Rada, v níž jsou zastoupeni kmenoví vůdci a další významné afghánské osobnosti, má větší pravomoci než parlament a Karzáí již dal najevo, že pokud toto shromáždění dokument odmítne, on ho nepodepíše.

Domovní prohlídky Afghánci nechtějí

Karzáí v projevu sdělil, že mu americký prezident Barack Obama poslal dopis s ujištěním, že bezpečnostní dohoda mezi jejich zeměmi je v nejlepším zájmu Afghánistánu.

Obama podle Karzáího v listu zmínil i jeden z nejspornějších bodů připravované dohody a slíbil, že američtí vojáci budou provádět domovní prohlídky v obydlích Afghánců jen ve výjimečných případech. Kábul proti těmto domovním prohlídkám dlouhodobě vystupuje.

Karzáí ve své řeči podle agentury Reuters podotkl, že Spojené státy mu nedůvěřují a on nedůvěřuje jim. "Moje důvěra v Ameriku není dobrá. Nedůvěřuji jim a oni nedůvěřují mně. Během uplynulých deseti let jsem s nimi bojoval a oni proti mně vedli propagandu," konstatoval.

Karzáí nechá podpis dohody na nástupci

Afghánský prezident dal ve čtvrtek také najevo, že sám dohodu podepsat nechce. K podpisu by se mělo přistoupit až po dubnových volbách, řekl prezident, který se podle afghánských zákonů nemůže ucházet o třetí mandát.

Takový odklad podpisu dohody by ale představoval komplikace pro Spojené státy, které chtějí smlouvu uzavřít co nejdříve, aby případnou vojenskou přítomnost v Afghánistánu po roce 2014 mohly náležitě naplánovat.