Egyptský ministr zahraničí Nabíl Fahmí po čtvrtečním jednání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Káhiře odmítl spekulace, že jeho země chce Spojené státy jako klíčového spojence nahradit Moskvou. Rusko je podle Fahmího příliš významné na to, aby bylo náhražkou za někoho.

Očekávaná zbrojní dohoda mezi Egyptem a Ruskem v hodnotě několika miliard dolarů zatím oznámena nebyla. Ještě ve čtvrtek se ale mají Fahmí a Lavrov sejít s ministry obrany obou zemí.

"Těšíme se na spolupráci s Ruskem v mnoha oblastech, jelikož Rusko hraje důležitou roli na mezinárodní scéně," uvedl Fahmí po schůzce s Lavrovem. Ten v Egyptě od středy vede ruskou delegaci, jejímž členem je i ministr obrany Sergej Šojgu.

Kontrakt, který si Egypt nemůže dovolit

Přítomnost ruského ministra obrany podpořila zprávy o chystaném uzavření dohody o nákupu ruských systémů protiraketové obrany, stíhaček, bojových vrtulníků a dalších zbraní, za které by Egypt mohl zaplatit přes dvě miliardy dolarů (40 miliard Kč). Pro Rusko by to byla největší zbrojní zakázka od dob studené války.

Agentura Interfax nicméně s odvoláním na nejmenovaného činitele ruské státní zbrojní firmy Rosoboronexport uvedla, že během nynější návštěvy ruských představitelů žádný kontrakt podepsán nebude, neboť si ho Egypt nemůže dovolit.

Už v říjnu navštívila Káhiru delegace ruské vojenské rozvědky. Nebývale čilá egyptsko-ruská bezpečnostní diplomacie posílila v Egyptě spekulace, že se armádou podporované vedení země chce přiblížit Moskvě.

 

Rusko by tak nahradilo tradičního spojence USA, který po svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího letos v červenci pozastavil začátkem října část finanční a vojenské pomoci Káhiře v hodnotě 560 milionů dolarů.

Fahmí tyto zvěsti ale ve čtvrtek odmítl. "Význam Ruska je příliš velký na to, aby někoho nahrazovalo," prohlásil šéf egyptské diplomacie.

Egypt byl od 50. let minulého století po dvě desetiletí nejbližším spojencem Moskvy v arabském světě. Od dob prezidenta Anvara Sadata (1970-1981) je ale těsně napojen na USA.