Příbuzní bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího se s ním ve čtvrtek mohli poprvé od jeho svržení osobně setkat. Agentuře AP to řekla Mursího manželka Nagláa Alí Mahmúdová. Ona a další příbuzní se prý s Mursím setkali v přísně střežené věznici Burg al-Arab u Alexandrie. Při asi hodinové schůzce byli strážní.

"Je odhodlanější a odvážnější než dřív," řekla Mahmúdová na dotaz, jak se Mursí cítí.

Armáda Mursího svrhla začátkem července. Později byl obviněn z podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů při loňských prosincových protestech. Proces s ním začal v pondělí a byl odročen na leden. Mursí se stále cítí být prezidentem a soud neuznává.

Až do procesu byl Mursí zadržován na neznámém místě a rodina s ním mohla komunikovat jen telefonicky.

Ministerstvo vnitra před dnešní osobní schůzkou Mursího vyzvalo, aby se nesnažil prostřednictvím svých blízkých posílat ven tajné vzkazy. Znamenalo by to pro něj zpřísnění režimu ve věznici. Jeho syn Usáma přesto egyptské redakci stanice Al-Džazíra řekl, že jeho otec vzkazuje Egypťanům, aby "pokračovali v revoluci".

Mursího manželka o dnešní schůzce řekla, že vše bylo tak, jak čekala: "On utěšoval mě, já jeho." Na dotaz, zda se o něj bojí, odpověděla, že "tímto tématem neztráceli čas".

Mursí byl do věznice Burg al-Arab převezen po soudním jednání a první noc strávil kvůli vyššímu tlaku a zvýšené hladině cukru v krvi v nemocničním pokoji. Dvaašedesátiletý Mursí podle AP trpí cukrovkou a má žaludeční vřed.

 

Ministerstvo vnitra dnes informovalo, že Mursí tráví čas četbou koránu a že si může nechat do věznice posílat jídlo. Jeho zdravotní stav prý sledují lékaři k tomu vyčlenění. V sobotu by za ním měli přijít jeho obhájci.

AP také informovala o změně, která čeká Mursího předchůdce Husního Mubaraka. I on je souzen, a to v opakovaném procesu, v němž je obžalován za spoluvinu na smrti stovek účastníků demonstrací v roce 2011. Nyní je v režimu domácího vězení ve vojenské nemocnici, ale premiér Hásim Bibláví dnes listu Al-Masrí al-Jaum řekl, že se Mubarak pravděpodobně v polovině listopadu vrátí do věznice. Poslanci prý totiž nedávno změnili zákon o vazbě. Původní zákon povoloval držet obžalovaného ve vazbě maximálně dva roky a tato lhůta v Mubarakově případě letos vypršela.