Případný syrský konflikt se nepovede jen na bojišti s pomocí raket a letadel. Američané musí počítat i s útoky hackerské skupiny Syrská elektronická armáda (SEA).

Ve středu poslala do redakce Reuters pohrůžku, že v případě amerického útoku se "může stát cokoli".

Bývalý poradce Bílého domu v otázkách kybernetické bezpečnosti a ochrany proti terorismu Richard Clarke řekl, že "je pravděpodobné, že SEA něco v odvetě za americký útok na Sýrii podnikne, možná s pomocí skupin napojených na Írán".

Nejedná se o počítačové amatéry, kteří by zahlcovali servery nadměrným množstvím elektronických dotazů. Zmocňují se světových domén, vedou válku s další známou skupinou Anonymous a udávají režimu protivládní aktivisty.

"Neskrýváme, že jsme mnoho získaných e-mailů předali syrské vládě. Byly důležité, obsahovaly bezpečnostní a vojenské informace," připustil spolupráci s Asadovým režimem vůdce SEA s přezdívkou Th3 Pr0. Rozhovor s ním před zhruba čtyřmi měsíci získal redaktor serveru VICE.

Stejné médium před pár hodinami možná odhalilo jeho skutečnou identitu. Podle jejich informací by se mělo jednat o devatenáctiletého Syřana Hatana Díba. Kontaktovali tak zpětně uživatele Th3 Pr0, který to ovšem popřel.hatan deeb

Možný vůdce SEA, devatenáctiletý Syřan Hatan Díb

Míra napojení SEA na syrskou vládu je předmětem spekulací, mluví se i o podpoře ze strany Íránu. Ten do oblasti kybernetického boje masivně investoval poté, co se americké rozvědce podařilo pomocí viru Stuxnet narušit průběh íránského jaderného programu.

SEA o sobě dává nejvíce vědět napadáním zahraničních médií. Nejčerstvější úspěch zaznamenali hackeři v úterý, kdy se zmocnili domén amerického listu The New York Times a sociální sítě Twitter. Nijak toho ovšem nezneužili, patrně se jednalo jen o demonstraci síly.

"Mladí Syřané se spojili k obraně země proti krvavé propagandě mediálních organizací jako Al-Džazíra, BBC nebo France 24," vysvětluje pro VICE motivy založení SEA zpovídaný hacker.

SEA se mimo jiné podařilo dostat do twitterového účtu BBC Weather.

bded872cc2ec2c563bf6004195292445

Narušování médií už ale přineslo mnohem vážnější následky - v dubnu se hackeři dostali do twitterového účtu agentury AP. Do světa vyslali zprávu o explozích v Bílém domě, které měly zranit prezidenta Obamu. Kvůli zprávě se na burzách odepsalo 100 miliard dolarů.

SEA vede kybernetický souboj se skupinou Anonymous, která podporuje syrské rebely. Podařilo se jí publikovat osobní údaje některých členů nejznámější hackerské sítě. 

"Nazývají se bojovníky za spravedlnost, jsou to ale jen agenti CIA a FBI," tvrdí člen SEA.

Myšlenky boje za svobodu internetu s Anonymous nesdílí, částečné blokování webu syrskou vládou jim nevadí. "Internet by byl lepší bez Facebooku a YouTube, jsou jako vězení. Když se do nich dostanete, je těžké se vrátit," myslí si uživatel Th3 Pr0.