Úhrnný trest jedenácti let vězení vyřkl kuvajtský soud nad ženou, jejíž komentáře na komunikační síti Twitter byly posouzeny jako urážky emíra a výzvy ke svržení režimu.

Kuvajt se v poslední době zaměřil na stíhání kritiků nejvyšších činitelů monarchie na sociálních sítích a loni schválil nový zákon regulující tato média.

Sedmatřicetiletá učitelka Húda Adžmíová je podle agentury Reuters první známou ženou odsouzenou za kritiku kuvajtského panovníka, šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha. Jde také o dosud nejvyšší trest vynesený v podobných případech, řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj.

Odsouzení Adžmíové potvrdil také šéf kuvajtského Sdružení na obranu lidských práv Muhammad Humajdí.

Soud ji podle agentury AFP, která se odvolává na kopii rozsudku, shledal vinnou ve třech hlavních bodech obžaloby: urážka emíra, výzva ke svržení režimu a zlovolné používání mobilního telefonu k blíže neuvedeným urážkám vůči nespecifikované náboženské skupině.

Adžmíová byla souzena na svobodě a může se proti rozsudku odvolat.

Organizace Amnesty International v listopadu varovala, že Kuvajt výrazně omezil svobodu projevu a shromažďování. Vyzvala také zemi, aby zajistila ochranu uživatelů sociálních médií, a to jak těch, kteří podporují vládu, tak těch, kteří jsou proti ní, pokud nenavádějí k rasové nenávisti nebo násilí. Twitter je v zemi se 3,7 miliony obyvatel velmi oblíbený.

Organizace Human Rights Watch v únoru uvedla, že od loňského října kuvajtská prokuratura obvinila z urážky emíra 25 lidí a šest z nich soudci poslali do vězení. Spojené státy i organizace ochránců lidských práv Kuvajt vyzvaly, aby respektoval svobodu projevu.

V dubnu poslal kuvajtský soud na pět let do vězení za urážku emíra opozičního politika, bývalého poslance Musalláma Barráka. Odvolací soud ale rozsudek zrušil.