Americký ministr zahraničí John Kerry ohlásil plán ekonomické pomoci Palestincům ve výši čtyř miliard dolarů (80 miliard korun). Investice mají pomoci v rozvoji palestinského soukromého sektoru a v příštích třech letech by zvýšit hrubý domácí produkt na palestinských územích o 50 procent.

Kerry plán, za nímž stojí sponzoři blízkovýchodního procesu, tedy kromě USA také Rusko, OSN a Evropská unie, ohlásil v neděli na závěr ekonomického fóra, které se konalo o víkendu v Jordánsku.

"Je to reálný investiční projekt, větší a odvážnější než cokoli, co bylo nabídnuto od (mírových) dohod v Oslu před 20 lety. Odborníci soudí, že se díky němu palestinský HDP zvýší o 50 procent a vytvoří se množství pracovních míst. Nezaměstnanost by se měla snížit z nynějších 21 na osm procent. Mzdy by mohly stoupnout v průměru o 40 procent," řekl Kerry.

Plán má pomoci diplomatickému úsilí o obnovu mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci.

Na jordánském setkání byl také izraelský prezident Šimon Peres a palestinský vůdce Mahmúd Abbás. Ten v projevu před tisícovkou podnikatelů prohlásil, že příliš mnoho mladých Palestinců ztratilo naději v možnost, že jednou vedle Izraele vznikne samostatná Palestina.

Obvinil Izrael z toho, že tuto naději podrývá svou politikou na západním břehu Jordánu, zejména stavbou osad a také zatýkáním stovek Palestinců. Upozornil také, že se Palestinci nespokojí s "dočasným řešením, tedy státem v přechodných hranicích, ani ekonomickými pobídkami bez pokroku na politickém poli".

Mezinárodním model pro změny

 

Přípravou detailů investičního plánu byl pověřen zvláštní zmocněnec čtyř sponzorů, bývalý britský premiér Tony Blair. Investice by měly pomoci nejen na palestinských územích, ale mohly by se promítnout také do ekonomiky Jordánska. Kerry tvrdil, že by se plán mohl stát mezinárodním modelem toho, jak využít investice k dosažení změn.

Ujistil Abbáse, že tento plán není míněn jako náhrada za mírové rozhovory a že sebezdravější palestinská ekonomika nebude fungovat bez mírového uspořádání s Izraelem. "Nepřítomnost míru je ve skutečnosti trvalá válka, i když jsou boje ojedinělé. Chceme žít v trvalé intifádě?" tázal se Kerry.