Syrským Damaškem otřásla v neděli kolem druhé hodiny ráno silná exploze. Podle syrské státní televize bylo zasaženo vojenské výzkumné centrum na předměstí a šlo o izraelský raketový útok. Nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb, na který se agentura Reuters odvolává, nicméně zmínil naprosto odlišný cíl celé akce: íránské rakety, které se přes Sýrii měly dostat do rukou militantům z Hizballáhu. Damašek podle CNN označil izraelský úder za "vyhlášení války", na který odpoví. Írán izraelský úder odsoudil.

V sobotu vyšlo najevo, že Izrael uskutečnil podobný nálet na Sýrii již v noci na pátek. Terčem útoku byl rovněž konvoj vezoucí pokročilý raketový systém libanonskému hnutí Hizballáh. "Útok z této noci, stejně jako ten předchozí, byl namířen proti raketám Fatíh-110, které byly převáženy z Íránu do rukou Hizballáhu," uvedl nejmenovaný zdroj.

Izrael již v minulosti opakovaně varoval, že dodávky zbraní teroristům v čele s Hizballáhem nebude tolerovat. V tomto případě má zbraně militantům poskytovat právě režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Na záběrech, které se po útoku objevily na internetu, byly vidět obrovské plameny šlehající do nebe.

Náměstek syrského ministra zahraniční Fajsal Mikdád prohlásil, že nejnovější útok představuje alianci islamistických povstalců, jak protivládní rebely režim nazývá, s Izraelem. Sýrie podle něj v pravý čas odpoví tím správným způsobem.

Izraelská armáda v neděli oznámila, že na severu země rozmístila dvě baterie protivzdušné obrany Železná klenba. Armádní mluvčí to označila za rutinní opatření, které vychází z "operativního vyhodnocování", souvislost s dalšími možnými izraelskými útoky v Sýrii odmítla komentovat.

 

Těsně po explozi v centru Damašku

Svědci, které citovala syrská opoziční organizace SOHR se sídlem v Londýně, údajně zahlédli v době exploze na obloze několik letounů. Rakety měly zasáhnout jak přímo výzkumné středisko, tak i nedaleký sklad munice. Podle jiných aktivistů byly zase cílem velení raketové brigády a kasárna dvou praporů republikánské gardy.

Izraelští představitelé exploze nekomentovali. "Na takové zprávy nijak nereagujeme," uvedla mluvčí izraelské armády. Útoky nijak nekomentoval ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramí Mehmanparast, kterého citovala místní agentura Fars, izraelský útok odsoudil a označil ho za další snahu Tel Avivu destabilizovat region. Také vyzval blízkovýchodní země, aby se proti izraelskému úderu postavily.

Na výzkumné středisko, které leží 15 kilometrů od libanonských hranic, se izraelské letectvo zaměřilo již v lednu. V roce 2007 zase bombardovalo nedokončený syrský jaderný reaktor. V reakci na to Damašek investoval značné prostředky do vybudování systému protivzdušné obrany.

Rakety Fatíh s doletem 300 kilometrů a naváděcím systémem

Izraelský rozhlas uvedl, že rakety Fatíh-110, proti kterým byl pravděpodobně mířen útok, mají dolet zhruba 300 kilometrů. Uzi Rubin, který je izraelským expertem na raketové systémy a někdejším pracovníkem ministerstva obrany, prohlásil, že střely jsou "lepší než Scud" a mohou nést hlavici o hmotnosti půl tuny. Někdejší sovětské rakety Scud má ve své výzbroji stále řada zemí, vedle Sýrie je to například KLDR.

Írán tvrdí, že systém Fatíh upravil i k zasažení námořních cílů, neboť ho vybavil příslušným naváděcím zařízením. Na přesném navádění těchto střel se podle AP shodují i představitelé výzvědných služeb s tím, že co do přesnosti zásahu by neměl Hizballáh nic lepšího k dispozici.

Schwarzenberg přijede do Izraele na fórum

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navštíví v neděli a v pondělí Izrael. Zúčastní se tam česko-izraelského fóra, na něž by měl přijít mimo jiné prezident Šimon Peres. Šéf české diplomacie se v Jeruzalémě setká rovněž s ministryní spravedlnosti a někdejší ministryní zahraničí Cipi Livniovou.

Účastníci fóra, které se naposledy konalo před rokem a půl, by měli hovořit o situaci na neklidném Blízkém východě, vztazích Izraele s Palestinou, EU či NATO. Tématem má být též příprava dalšího mezivládního setkání letos v létě, které bude zaměřeno výrazně ekonomickým směrem, řekl český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. Obrat vzájemného obchodu v poslední době podle diplomata roste, dosahuje miliardy dolarů ročně. Převažuje přitom český export.

Česko-izraelské vztahy jsou velmi dobré, v EU patří Česká republika k nejbližším spojencům židovského státu. V poslední době nabraly vztahy novou dynamiku. Loni byl v Česku dvakrát předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. V prosinci tu osobně děkoval za to, že ČR jako jediná evropská země hlasovala proti rezoluci, která Palestinu povýšila v OSN na nečlenský pozorovatelský stát. Pro bylo 138 jiných zemí.

 

Předtím týž rok v květnu Netanjahu přijel do ČR s několika ministry, kteří jednali o spolupráci v dopravě, vědě a výzkumu, kultuře či místním rozvoji. Obě země chtějí spolupracovat i při vývoji zbraňových systémů využívajících špičkové technologie.