Asad má v regionu spojence a ti nedovolí, aby se Sýrie zmocnili Američané, Izraelci či sunnitští extremisté. Takový je vzkaz, který v úterý vyslal Hasan Nasralláh, vůdce libanonského hnutí Hizballáh, které je spjato s Íránem. Podle agentury AFP jde o první náznak, že do syrského konfliktu by se mohl zapojit i Írán.

V Sýrii podle Nasralláha už desítky let působí íránští experti, ale vojenské síly dosud nebyly vyslány. "Umíte si však představit, co by se stalo, pokud by se věci zhoršily natolik, že by vyžadovaly zásah v této bitvě?" prohlásil Nasralláh v televizní stanici, která patří jeho hnutí.

"Sýrie má v regionu opravdové přátele, kteří nedovolí, aby země padla do rukou USA, Izraele či odpadlíků," vzkázal vůdce Hizballáhu. Pod "odpadlíky" měl zřejmě na mysli sunnitské islamisty ze spolků spjatých s teroristickou sítí Al-Káida, kteří také bojují v řadách syrských povstalců.

Nasazení vlastních bojovníků vysvětlil Nasralláh tím, že "velké množství rebelů se chystalo převzít kontrolu nad vesnicemi obývanými Libanonci", a tak bylo normální "nabídnout veškerou možnou a potřebnou pomoc" syrské armádě, prorežimním milicím a syrským Libanoncům.

Hizballáh je šíitská organizace, za níž stojí Írán, který tomuto hnutí dodává zbraně. Programem hnutí je boj proti Izraeli. Zatím poslední ozbrojený konflikt mezi Hizballáhem a Izraelem se datuje do roku 2006. V Izraeli panují obavy, že Hizballáh se pokusí využít nestability v sousední Sýrii k tomu, aby získal modernější zbraně.

Syrský konflikt trvá již více než dva roky a už stál životy zhruba 70 000 lidí. Přes dva miliony Syřanů je kvůli bojům na útěku na území Sýrie, více než milion je jich v cizině. Podle statistik, které si vede opozice, byl letošní březen se 6000 mrtvými vůbec nejkrvavějším měsícem konfliktu. Třetina mrtvých byli civilisté.