Více než tři stovky civilistů, včetně žen a dětí, unesly znesvářené ozbrojené skupiny na severozápadě Sýrie. Podle nevládní Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) jde o nejrozsáhlejší únosy s náboženským pozadím od začátku bezmála dvouleté občanské války.

Prakticky současně se rozhořely prudké boje mezi povstalci a vládními jednotkami o letiště v okolí Halabu na severu země.

Únosy, které poprvé postihly i množství žen a dětí, začaly ve čtvrtek v regionu Idlib. Nejprve ozbrojenci unesli čtyřicítku lidí z jedné šíitské vesnice, vzápětí prorežimní skupiny v odvetě zajaly více než 70 sunnitských vesničanů.

"Během dvou dnů počet unesených v regionu překročil 300 osob," tvrdí OSDH. Opírá se o informace ze své široké sítě informátorů mezi ozbrojenci a zdravotníky. Podle agentury AFP, odvolávající se na místní vesničany, sunnitské ženy a děti už byly propuštěny na svobodu.

Únosy jsou v regionu časté; následně obvykle dochází k výměnám rukojmích. I podle OSDH jsou únosy v nynějším konfliktu takřka každodenní záležitostí. Nejnovější incident ale prý dosáhl rozměrů válečného zločinu a svědčí i o úpadku autority ústřední moci, uvedla organizace.

Většina rebelů bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada jsou sunnité, zatímco vládnoucí rodina a její stoupenci patří k alávitům, což je větev šíitů. Šíité a sunnité představují dvě hlavní odnože islámu, které rozděluje pohled na nástupnictví proroka Mohameda. OSDH se obává dalších únosů náboženské povahy.

Podle odhadů OSN si boje v Sýrii od začátku konfliktu v březnu 2011 vyžádaly asi 70 000 mrtvých, ve čtvrtek však nový šéf americké diplomacie John Kerry hovořil až o 90 000 obětech.

Východně od Halabu, druhého největšího města v zemi, se rozhořely zuřivé boje o vojenské letiště, došlo i na intenzivní ostřelování a bombardování, a srážky postupně postihly i další letiště v okolí, včetně mezinárodního v Halabu.

Povstalci v regionu zahájili 12. února "bitvu o letiště", aby tak připravili Asadův režim o jeho hlavní trumf, vzdušnou nadvládu.