Severoatlantická aliance (NATO) souhlasí s rozmístěním raket Patriot na tureckém území u hranic se Sýrií. O rozmístění raket spojence požádala Ankara. Zdůvodnila to hrozbou možného ostřelování svého území ze sousední Sýrie zmítané boji vládních sil s opozicí.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který Česko v Bruselu na dvoudenním zasedání zastupuje, řekl, že jde o obranné a dočasné opatření. "Je to politická demonstrace, že NATO bude bránit Turecko," řekl.

Rakety poskytnou dvě alianční země - Německo a Nizozemsko. Počty raket i množství vojáků, kteří je budou obsluhovat, budou podle šéfa české diplomacie malé. Přesné množství neupřesnil.

O rozmístění raket Patriot se ministři NATO dnes bavili i se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Moskva v minulosti opakovaně dala najevo pochyby, které tento krok provázejí. Rusové se obávají, aby to nepředznamenávalo nějaké další kroky NATO vůči Sýrii. To nicméně aliance odmítá. "Neznamená to v žádném případě jakýkoliv krok směrem k útočné akci," zdůraznil v pondělí český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Turecko významně podporuje syrskou opozici. Patrioty by ho měly chránit před případnými odvetnými útoky ze strany Sýrie, která má podle agenturních zpráv i rakety schopné nést chemické hlavice. Šéf aliance Anders Fogh Rasmussen dnes zdůraznil, že pokud by kdokoli použil chemické zbraně, pak je možné očekávat okamžitou reakci mezinárodního společenství.

V Sýrii mezitím pokračují boje. Vládní síly se soustředily především na bombardování povstaleckých pozic jihovýchodně od Damašku. Konflikt v Sýrii si za 20 měsíců trvání vyžádal podle opoziční bilance přes 41 000 mrtvých.